Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Równowaga przyrodnicza

Przyjrzyjmy się szerzej funkcjonowaniu otaczającego nas świata. Stan, w którym na określonym obszarze istnieje równowaga we wzajemnym oddziaływaniu między człowiekiem i elementami pochodzącymi z jego działań oraz składnikami przyrody ożywionymi i nieożywionymi, nazywamy równowagą przyrodniczą. Dzięki równoważni przekonacie, się co się dzieje, gdy któreś z elementów zaczynają dominować.

Cel: Zwrócenie uwagi na konieczność utrzymania równowagi przyrodniczej

Czas trwania: 20 minut

potrzebne materialy m.in. plastelina i nozyczki

MATERIAŁY

  • 3 rolki po papierze toaletowym
  • karton
  • papier kolorowy (brązowy, zielony, niebieski)
  • plastelina

Przebieg zadania

Przygotowujemy z kartonu i papierowej rolki/rolek jedną lub trzy równoważnie (brązową – symbolizującą to, co pod ziemią, zieloną – symbolizującą to, co na lądzie, niebieską – symbolizującą to, co w powietrzu lub w wodzie.) Dzielimy dzieci na dwie grupy. Zadaniem grupy A jest ulepienie elementów związanych z działaniem człowieka np.: rury gazociągu, kolej, samochody, domy, samolot. Zadaniem grupy B jest ulepienie elementów przyrody np: kret, kwiaty, ptaki, tęcza. Dalsza zabawa polega na ustawieniu po jednej stronie równoważni elementów przygotowanych przez grupę A, a po drugiej stronie elementów przygotowanych przez grupę B, tak by równoważnia pozostała w poziomie. Jeśli chcemy możemy podzielić elementy na trzy równoważnie, symbolizujące różne obszary, tj. życie pod ziemią, na lądzie, w powietrzu lub w wodzie. Najbardziej wytrwali i precyzyjni mogą nawet spróbować nałożyć równoważnie na siebie tak, by konstrukcja się nie przewróciła.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane