Plastyka, Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Na ratunek drzewom i ptakom

Park narodowy to wspólne dobro. Służy ochronie unikalnych miejsc, obszarów występowania rzadkich gatunków. Parki narodowe mają duże znaczenie także w badaniu przyrody i prowadzeniu edukacji. By mogły dobrze spełniać swoją funkcję, potrzeba współpracy wielu specjalistów. Często działać trzeba międzynarodowo. Przyroda nie zna przecież granic! W Polsce przykładami przygranicznych parków narodowych, mających po sąsiedzku swoją kontynuację w innym kraju, są chociażby Karkonoski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy. W zabawach wypróbujcie, jak wychodzi Wam współpraca w ratowaniu drzew i ptaków.

Cel: Podkreślenie współpracy w celu ochrony przyrody

Czas trwania: 20 minut

MATERIAŁY

Zadanie 1:

 • rolki po papierze toaletowym (minimum po jednej na parę dzieci)
 • nożyczki
 • farby (plakatowe lub akrylowe)
 • sizal lub bibuła
 • klej
 • sznurek

Zadanie 2:

 • głuszec (załącznik do pobrania)
 • nożyczki
 • taśma klejąca dwustronna lub plastelina
 • biały papier A4
 • chusta animacyjna lub koc

Przebieg zadania 1

Chronimy drzewa:

Przygotowanie: Przygotowujemy po jednym papierowy drzewie na parę. Papierową rolkę nacinamy według schematu widocznego na zdjęciu. Malujemy rolkę na brązowo. W górnej części rolki wklejamy koronę drzewa z sizalu lub bibuły.

Przebieg: Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje przygotowane przez nauczyciela drzewo z rolki po papierze toaletowym oraz kawałek sznurka. (Starsze dzieci mogą wykonać je samodzielnie.) Zadanie polega na podniesieniu w parze „papierowego drzewa”, czyli leżącej poziomo rolki po papierze toaletowym. Ćwiczenie odbywa się przy użyciu naciągniętego sznurka, który trzeba zahaczyć w wycięty w rolce otwór. Można przeprowadzić zabawę jako rywalizację. Należy wtedy podzielić uczestników na dwie grupy. Wygrywa ta grupa, której w ciągu 10 minut uda się podnieść do pionu najwięcej drzew. Warto jednak przy tym podkreślić, że w ochronie przyrody nie liczy się konkurencyjność, ale wspólna skuteczność działań.

Przebieg zadania 2

IMG 0408

Chronimy ptaki:

Przygotowanie: Drukujemy obrazki głuszca z załącznika 2.1 i przyklejamy je na małe piłeczki.

Przebieg: Dzieci ustawiają się wokół chusty animacyjnej. Wyjaśniamy, że symbolicznie stanowi ona teraz obszar chroniony, który pomaga przetrwać wybranemu gatunkowi. Pokazujemy dzieciom piłeczki z naklejonym na nie wizerunkiem głuszca. Wyjaśniamy, że jest to ptak objęty w Polsce ochroną. Chroniony jest w każdym miejscu występowania m.in. w Gorczańskim Parku Narodowym, w Karpatach, Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej oraz Borach Dolnośląskich. Zadaniem grupy jest tak poruszać chustą, by rzucone na nią piłeczki nie spadły, na ziemię, czyli by gatunek “nie wyginął”. W tym zadaniu proponujemy posłużyć się obrazkiem głuszca, ale można dostosować obrazek do swoich celów edukacyjnych.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane