Przed wykonaniem zadania proponujemy przeprowadzić z dziećmi dyskusję o tym, jakie rzeczy możemy zrobić sami, a jakie w grupie. Czego nie damy rady dokonać samemu. Przykłady: mycie zębów, odrabianie lekcji, czytanie książki, gra w chowanego, gra w piłkę nożną, zasadzenie drzewa vs zasadzenie całego lasu, budowanie domu vs budowanie bloku, układanie puzzli, dbanie o czystość i piękno naszej planety.

Warto również przedstawić dzieciom zasady dobrej komunikacji. Pomocna będzie plansza z obrazkami (załącznik)

1) Aktywnie słuchamy.

2) Utrzymujemy kontakt wzrokowy.

3) Nie oceniamy, nie obrażamy, nie używamy brzydkich słów.

4) Używamy jasnych komunikatów, dostosowanych do rozmówcy.

Materiały

  • plansza Zasady dobrej komunikacji (załącznik do pobrania)
  • arkusz papieru A3
  • kolorowy papier w odcieniach skóry
  • flamastry, klej, nożyczki

Przebieg zabawy

Dzieci obrysowują wcześniej przygotowane szablony twarzy, malują lub wycinają z białego papieru oczy i przykleją do twarzy, malują poszczególne elementy twarzy, dodając cechy, które ich wyróżniają. Na koniec dzieci wycinają swoje buźki i przykleją na dużej kartce papieru. Portret grupowy gotowy! Na koniec warto zrobić podsumowanie o tym, jak dużo mamy wspólnego i jednocześnie jak bardzo się różnimy, a razem stanowimy zgraną grupę, która może osiągnąć skutecznie różne cele razem.

Post powstał we współpracy z Americares, organizacją zajmującą się ochroną zdrowia i rozwojem, która ratuje życie i poprawia zdrowie ludzi dotkniętych ubóstwem lub katastrofą.

Powiązane