Morza i Oceany, Plastyka

Patyczkowa rafa koralowa

Podwodny świat jest jednym z najbardziej przyjaznych tematów dla dziecka, dlatego tak często na zajęciach w kółkach plastycznych lub szkołach artystycznych jest wykorzystywany dla nauczycieli. Tym razem jednak podejdziemy do tematu w nieco odmienny sposób. Stworzymy rafę koralową z gałęzi drzew. Czy zauważaliście kiedyś, że czasem dziwaczne kształty gałęzi przypominają koralowca? Jedyne, co może się nie zgadzać – wyciszony kolor kory drzewa i niesamowite kolorystyczne połączenia korali, ale jest to do poprawienia. Jak zwykle „przy okazji” opowiedzmy dziecku o tym, że koralowce znajdują się obecnie w punkcie zwrotnym – ponieważ z powodu ocieplenia klimatu w bardzo szybkim tempie wymierają, co powoduje, że Wielka Rafa Koralowa traci swoje niesamowite kolory i blaknie. Człowiek produkuje co raz więcej, zwiększając emisje gazów cieplarnianych w atmosferę – powoduje to ocieplenie klimatu wraz z ociepleniem wód oceanicznych – ciepła woda oceaniczna powoduje wymieranie glonów, które zabarwiają koralowce – na skutek tego też wymierają koralowce – z kolei to ogranicza bioróżnorodność populacji ryb zależnych od rafy koralowej oraz postępuje erozja wybrzeża powodowana przez fale morskie, wynikające z braku rafy koralowej jako naturalnego falochronu. Wszystko w naszym świecie ma swoją przyczynę i skutek. W związku z tym temat rafy koralowej jest takim naocznym przykładem negatywnego wpływu człowieka na środowisko, nawet jeżeli ten człowiek żyje w zupełnie innej części świata i nigdy w życiu nie widział rafy koralowej.

patyczkowa rafa koralowa - narzędzia

MATERIAŁY

  • Patyki
  • Farby akrylowe
  • Pędzle różnej grubości
  • Kubek z wodą
  • Paleta
  • szmatka do wycierania pędzli
  • folia / gazeta do przykrycia stołów

Krok 1

W parku, skwerze lub podwórku zbieramy suche patyczki. Najlepiej już bez kory, ponieważ będzie je łatwiej pokryć farbą, będą one też ładniej wyglądać.

Na patyczki nanosimy równomiernie pierwszą warstwę farby. Patyczki możemy pomalować jednym kolorem, lub dzieląc na strefy – w dwa lub trzy kolory. Przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać dziecko z pojęciem koła kolorystycznego, czyli z podstawowymi zasadami dobierania kolorów. Efektownie też będzie wyglądać połączenie matowej farby z połyskującą lub farby matowej i złotej / srebrnej. Są to farby najczęściej do dostania w sklepach dla plastików, ale wybór jest tak szeroki, że problemu nie powinno być, również pod względem cenowym.

Krok 2

patyczkowa rafa koralowa - efekt końcowy

Po wyschnięciu patyków możemy przystąpić do wzorów. Do tego będzie nam potrzebny cieńszy pędzel i fantazja. Po wyschnięciu patyków tworzymy rafę koralową. Jeśli mamy możliwość (podwórko, większa doniczka), wkładamy patyki w ziemię. Jeśli nie – będziemy potrzebować styropian. Może to być koniec pracy, ale jeżeli dziecko się wciągnie w proces twórczy, warto pociągnąć temat i zaproponować stworzenie świata podwodnego z papieru kolorowego – ryby, ośmiornicy, rozgwiazdy – to wszystko może być wycięte i przyklejone do patyków, w rezultacie czego powstanie trójwymiarowa kompozycja godna podziwu.

Dodaj komentarz