Czy zauważyliście kiedyś, że czasem dziwaczne kształty gałęzi przypominają koralowca? Jedyne, co może się nie zgadzać to wyciszony kolor kory drzewa i fascynujące kolorystyczne połączenia korali. Niestety Wielka Rafa Koralowa traci swoje niesamowite barwy, blaknie. Człowiek produkuje coraz więcej, zwiększając emisję gazów cieplarnianych w atmosferę, powoduje ocieplenie klimatu i ocieplenie wód oceanicznych. Ciepła woda oceaniczna powoduje natomiast wymieranie glonów, które zabarwiają koralowce. Robi się zatem mniej kolorowo. Poza tym zjawisko przyczynia się do zmniejszenia bioróżnorodności populacji ryb zależnych od rafy koralowej. Postępuje erozja wybrzeża, powodowana przez fale morskie. Z braku rafy koralowej, jako naturalnego falochronu, fale wnikają wgłąb lądu. Temat rafy koralowej jest naocznym przykładem negatywnego wpływu człowieka na środowisko, nawet jeżeli ten człowiek nie żyje nad oceanem i nigdy w życiu nie widział rafy koralowej.
W zabawie plastycznej zwykłym patyczkom nadamy wyglądu rafy koralowej. Czy pamiętacie, co możemy robić, by chronić barwy Wielkiej Rafy Koralowej w rzeczywistości?
Cel:
– Zapoznanie dzieci ze złożonością rafy koralowej
Czas: 30 minut

MATERIAŁY
- Patyki
- Farby akrylowe
- Pędzle różnej grubości
- Kubek z wodą
- Paleta
- szmatka do wycierania pędzli
- folia / gazeta do przykrycia stołów
Krok 1
W parku, skwerze lub podwórku zbieramy suche patyczki. Najlepiej już bez kory, ponieważ będzie je łatwiej pokryć farbą, będą one też ładniej wyglądać.
Na patyczki nanosimy równomiernie pierwszą warstwę farby. Patyczki możemy pomalować jednym kolorem, lub dzieląc na strefy – w dwa lub trzy kolory. Przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać dziecko z pojęciem koła kolorystycznego, czyli z podstawowymi zasadami dobierania kolorów. Efektownie też będzie wyglądać połączenie matowej farby z połyskującą lub farby matowej i złotej / srebrnej. Są to farby najczęściej do dostania w sklepach dla plastików, ale wybór jest tak szeroki, że problemu nie powinno być, również pod względem cenowym.
Krok 2

Po wyschnięciu patyków możemy przystąpić do wzorów. Do tego będzie nam potrzebny cieńszy pędzel i fantazja. Po wyschnięciu patyków tworzymy rafę koralową. Jeśli mamy możliwość (podwórko, większa doniczka), wkładamy patyki w ziemię. Jeśli nie – będziemy potrzebować styropian. Może to być koniec pracy, ale jeżeli dziecko się wciągnie w proces twórczy, warto pociągnąć temat i zaproponować stworzenie świata podwodnego z papieru kolorowego – ryby, ośmiornicy, rozgwiazdy – to wszystko może być wycięte i przyklejone do patyków, w rezultacie czego powstanie trójwymiarowa kompozycja godna podziwu.


Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.