Rzeki, Morza i Oceany, Zabawy

Organizer ośmiornica

Morskie i oceaniczne wody zamieszkują bardzo zdolne stworzenia. Za najinteligentniejsze wśród mięczaków uważa się ośmiornice. (Mięczaki to jeden z najliczniejszych typów zwierząt. Ślimaki, małże czy kalmary to również mięczaki.) Mają one bardzo dobrze rozwinięte zmysły. Obdarzone zostały przez naturę świetnym wzrokiem i ośmioma praktycznymi mackami. Dzięki nim radzą sobie z wieloma zadaniami. Uwielbiają zaciągać do swoich domów rozmaite rzeczy. Z wybranych odpadów zalegających na dnie mórz i oceanów, takich jak stare pudło, kalosze i inne przedmioty, potrafią zbudować prawdziwe warownie, szerokie w środku, ale z wąskim wejściem, aby chronić się przed wrogami. Biologowie postrzegają to, jako wyraz inteligencji. Ośmiornica potrafi wykorzystać przedmiot, wytworzony przez człowieka, do lepszej ochrony własnego gniazda. 

*Jednocześnie należy pamiętać, że odpadki pozostawione w wodzie są niebezpieczne. Pozostawione sieci rybackie mogą udusić fokę czy delfina, pozostawione puszki mogą okleczyć zwierzęta przebywające na dnie. Fakt, że ośmiornica jest na tyle inteligentna że wykorzystuje nieliczne odpadki w bardzo kreatywny sposób, nie może nas zachęcić do zaśmiecania wód. Większość rzeczy pozostawiona na plaży lub wyrzucona z łódki przez dziesiątki lub setki lat zalega na dnie, tworząc zagrożenie. Pamiętajmy o tym. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczające środowisko.

Dzięki szablonowi i instrukcji, wykonamy swoją własną, super inteligentną i błyskotliwą ośmiornicę. Małego architekta podmorskich warowni. Ośmiornica wykonana w tym zadaniu, pozwoli na uporządkowanie gumek i spinek we własnym domu.

Cel:

– Zapoznanie dzieci z budową ciała i wybranymi zdolnościami ośmiornicy.

Czas: 30 minut

MATERIAŁY

 • szablon ośmiornicy (załącznik 3.1)
 • papier biały A4
 • arkusz filcu
 • nożyczki
 • igła
 • mulina
 • nitka
 • guzik

Przebieg zadania

 1. Drukujemy szablon w kształcie ośmiornicy, załącznik 3.1.
 2. Mocujemy szablon szpilkami  w rogu arkusza filcu.
 3. Wycinamy wzór i wyjmujemy szpilki.
 4. Przyszywamy guziczek w środku kształtu tak, aby dolna macka ośmiornicy po złożeniu dawała radę go przykryć.
 5. Muliną wyszywamy oczy ośmiornicy.
 6. Robimy dziurkę na guzik.
 7. Dzięki organizerowi można uporządkować różne drobiazgi np. gumki do włosów, słuchawki.
14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane