Śrubki, lód i młotek to tylko niektóre przedmioty ułatwiające dziecku zapamiętanie alfabetu lub cyfr. Poniżej przedstawiamy Wam 5 sposobów na poćwiczenie z dzieckiem tych elementów. Znajdziecie coś zarówno dla spokojnych dzieci, jak i małych urwisów.
Propozycja 1 - Klocki domino
- miska (najlepiej płaska, bo to umożliwi dowolne ułożenie klocków i nie wszystkie po nalaniu wody przewrócą się na dno)
- klocki domino (lub inne przedmioty na których zaznaczymy cyfry lub litery)
- woda
- młotek
- zamrażarka
Rozbijanie lodu i wydobywanie klocków domino może być bardzo fajną rozrywką zarówno dla dziecka, jak i opiekuna:
- poproś dziecko, by każdorazowo odczytywało liczbę kropek na zdobytym domino;
- zachęć dziecko do ułożenia słowa ze zdobytych liter (jeśli zamiast cyfr zamrozisz literki);
- zrób zawody i sprawdź kto zdobędzie więcej kropek domina (wymaga to większej miski i większej liczby klocków domino);
- liczcie ile uderzeń wymaga dojście do poszczególnej części zanurzonej w lodzie.
Propozycja 2 - Śrubki ABC lub 123
- śrubki 2-3 sztuki długości od 60 do 100 mm
- nakrętki
- czarny marker
Wiemy, że dla wielu rodziców malowanie arbuza i mówienie że to literka A, lub wrzucanie kolorowej włóczki do miseczek wydaje się być jeszcze większą katorgą niż nauka literek dla dziecka. Specjalnie dla Was zadanie inżynierskie. Polecamy, żeby:
- na jednej nakrętce zaznaczyć 3 kolejne cyfry lub literki – w trakcie nakręcania powtarza się sekwencję A-B-C lub 4-5-6 dzięki czemu dziecko dodatkowo zapamiętuje prawidłową kolejność symboli;
- grać na czas – kto szybciej – rodzic czy dziecko odnajdzie odpowiednią literę/cyfrę i skonstruuje wyraz napisany na kartce/ułoży liczbę;
- zachęcić dziecko do ułożenia słowa ze zdobytych liter;
- zrobić zawody i sprawdzić kto zdobędzie więcej kropek w ramach wykruszonych klocków domina (wymaga to większej miski i większej liczby klocków domino).
Propozycja 3 - trampolina

- trampolina
- kreda
- dobra pogoda*
To już ostatnie chwile tej jesieni, żeby móc pobrykać po trampolinie. Czemu nie poszukać przy okazji cyfr i literek, i zdobyć za to smakowite punkty? 🙂
Propozycja 4 - wieże z klocków
- min. 12 klocków tej samej wielkości
- kartka A3
- marker
Układajcie malejąco, rosnąco, według kolorów, stawiajcie obok siebie do porównania lub przy cyfrach dla zobrazowania wielkości. Tyle ile klocków, tyle możliwości zabawy.
Propozycja 5 - palcem po soli
- sól
- naczynie głębokie
- kartki i długopis (do zapisania cyfr lub liter)
To świetna zabawa dla najmłodszych. Pisanie palcem jest dużo prostsze niż długopisem. Dzieciaki z którymi ćwiczyłyśmy uwielbiały fakt, że ruch palcem powoduje wgłębienia i odsłania dno naczynia.
*Dno naczynia może być kolorowe. Kryjące się kolory często jednak rozpraszają dzieci i te bardziej zajmują się odkrywaniem kolorów/kształtów niż poznawaniem liter.