Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Gdzie jest foka?

Wiemy już, że poszczególne gatunki fok różnią się nieco od siebie. Foka pospolita traci swoją niemowlęcą sierść  w łonie matki. Foki szare i obrączkowane, w pierwszych tygodniach życia pokryte są białym, gęstym futerkiem zwanym lanugo. Sprawia ono, że młode nie są widoczne na śniegu, a zatem bezpieczniejsze. Małe foczki, podobnie jak małe pieski, określa się słowem szczenięta.

W zabawie ruchowej spróbujemy niepostrzeżenie przenieść foczkę od punktu startu, który można uznać za moment ich narodzenia, do punktu końcowego, czyli tak jakby do osiągnięcia dorosłej postaci.

Cel: Zapoznanie dzieci z wyglądem foki w poszczególnych etapach rozwoju.

Czas: 15 minut

Screenshot 2024 01 29 At 14.24.36

MATERIAŁY

  • pacynka foki

Przebieg zadania

Do zabawy potrzebna duża przestrzeń, by nauczyciel mógł stanąć min. 8-10 metrów od dzieci.

Dzieci jako grupa otrzymują pacynkę zwierzaka. Ich zadaniem jest donieść ją niepostrzeżenie do nauczyciela. W kolejnych rundach gry nauczyciel obraca się wokół własnej osi wołając: “Gdzie jest foka?”.

W momencie, gdy zatrzyma się twarzą do grupy, następuje stop zamrożenie akcji. Dzieci mają w tym momencie ustawić się tak, by zasłonić pacynkę. Nauczyciel nie ruszając się ze swojego miejsca, próbuje odgadnąć, gdzie ona jest, np. “Zosia ma fokę pod pachą”.

Jeśli odgadnie dzieci cofają się do punktu startu, jeśli nie, w kolejnej rundzie rozpoczynają bieg z miejsca, w którym się zatrzymały.

okładka materiałów edukacyjnych, na której widnieje zdjęcie foku szarej

Post powstał na podstawie publikacji „Dzieciaki ratują foki” napisanej w ramach akcji „Dzieciaki ratują zwierzaki, II”

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na te strony!

Powiązane