Pomysłów na wykonanie pracy plastycznej, nawiązującej do tematu wody, jest całe mnóstwo. Wiele z nich już można znaleźć na stronie tuptuptup.org.pl. Chcielibyśmy jednak zaproponować coś nowego, coś, co mogłoby wykonać każde dziecko, niezależnie od wieku, a jednocześnie coś, co robi wrażenie. Pomyśleliśmy również, że w pracy plastycznej chcielibyśmy podkreślić rolę wody w przetrwaniu bioróżnorodności na naszej planecie. Zrobimy więc jeziorko z lilią wodną wykonaną ze zwykłego papieru oraz bibuły. Zaczynamy! 

Cel: zwrócić uwagę dzieci na różnorodność biologiczną, która mogła się pojawić dzięki obecności wody na naszej planecie.  

Czas: 30-40 min. 

Materiały niezbędne do wykonania pracy plastycznej

MATERIAŁY

  • Papier A4, 3 arkuszy, ok. 200 gr. grubości    
  • Szablon płatków lilii 
  • Ołówek lub flamaster 
  • Nożyce 
  • Farba niebieska akwarelowa 
  • Sól gruboziarnista  
  • Klej w sztyfcie
  • Bibuła w różnych odcieniach zielonego i żółtego  
  • Klej w płynie 
  • Pędzel do kleju
  • Pędzel do farby  
  • Żółty papier lub filc

Krok 1-2

Krok 1. Dzieci malują kartkę A4 farbą akwarelową i póki farba nie wyschła, posypują ją solą, po czym zostawiają do wyschnięcia. Kiedy farba wyschnie, sól można zetrzeć suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Woda gotowa. 

Krok 2. Na drugiej kartce dzieci rysują kółko , następnie oklejają go bibułą pociętą w paski i/lub większe kwadraty, do tego celu używają kleju w płynie. Smarują jeden kawałek kółka klejem i przyklejają bibułę, następnie smarują przyklejony kawałek bibuły klejem i obok niego przyklejają kolejny kawałek bibuły, trochę zachodząc na poprzednio przyklejony kawałek. Bibuła po nałożeniu kleju staje się półprzezroczysta, a kolorowe warstwy zaczynają się mieszać i tworzyć nowe odcienie. Po wyklejeniu całego kółka bibułą, dzieci wycinają go i robą dwa nacięcia (tak jakby chciały odkroić kawałek pizzy). Tak powstaje liść lilii. Teraz dzieci mogą go przykleić do niebieskiej kartki – wody. 

Krok 3

Teraz kolej na trzeci element kompozycji – lilii. Na ostatniej kartce A4 dzieci obrysowują wcześniej pobrane i wycięte szablony płatków. Im więcej jest płatków – tym piękniejszy będzie efekt końcowy. Obrysowane kształty dzieci wycinają i zaczynają po kolei przyklejać płatki podstawą do liścia lilii. Najpierw większe płatki, a koniec – najmniejsze. 

Krok 4

Końcowy etap pracy – żółte pręciki lilii. Dzieci wycinają pasek z żółtego papieru lub filcu, nacinają go, starając się nie przecinać go do końca (dla młodszych dzieci nauczyciel może przygotować ten element wcześniej), dzieci skręcają pasek w rurkę i przyklejają w środek białego kwiatu klejem w płynie. Chwilkę czekają, aż klej stężeje.  

Veolia Logo Transparent 1024x489 1

Post jest finansowany przez Fundację Veolia oraz jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego we współpracy polsko-niemieckiej.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post jest częścią „Kalendarza Przedszkolaka”, który powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane