Dziedzictwo kulturowe, Plastyka

Lepienie z gliny: wężykowa miseczka

Z czym Wam się kojarzy Azja Środkowa? Pierwsze skojarzenie, które przyszło mi do głowy, to wyroby z gliny, różne garnuszki i talerze, miski i dzbanki ozdobione pięknymi, niepowtarzalnymi wzorami. Spróbujmy więc lepienie z gliny! Zróbmy swoją własną miseczkę, ale bez używania koła garncarskiego. Historycznie pierwszą techniką garncarską była technika wałeczkowa. Do dzisiaj jest to jedna z technik garncarskich stosowana w Afryce i Amazonii. A ponieważ jest ona bardzo ozdobna, chętnie jest też wykorzystywana przez współczesnych garncarzy.

lepienie z gliny

MATERIAŁY

  • Miseczka lub spodeczek z naszej kuchni
  • Glina lub masa plastyczna
  • Folia
  • Miseczka
  • Farby
  • Pędzle
  • Klej brokatowy

Krok 1

Wykładamy w środku miseczki folię spożywczą. Z gliny lub masy plastycznej rolujemy wężyki/wałeczki, które zwijamy w ślimaki i ciasno układamy obok siebie na folii w miseczce. Ugniatamy je palcami, wyrównujemy powierzchnie tak, żeby pomiędzy ślimakami nie było prześwitów. Ale od Was zależy, czy wolicie pozostawić wzór utworzony ze ślimaków, czy też zatrzeć całkowicie ich ślady.

Krok 2

Zostawiamy glinę do wyschnięcia na noc. Rano możemy ostrożnie wyjąć miseczkę, pociągając za folię. Teraz możemy zabrać się za malowanie. Z początku proponuję pomalować miseczkę białą farbą, żeby kolejne warstwy farb były bardziej jaskrawe.

Krok 3

Po wyschnięciu białej farby, możemy przystąpić do malowania wzorów i ewentualnego dekorowania klejem brokatowym. Odczekajmy, aż wszystkie warstwy wyschną. Teraz śmiało możemy wykorzystywać miseczkę do przechowywania spinek, drobnych klocków lego i każdych innych małych rzeczy, które często gubią się i dziwnym zbiegiem okoliczności trafiają do najbardziej nieoczekiwanych miejsc.

Zobacz więcej