Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Koszenie łąk – gra zespołowa

Wiosna to nie czas na koszenie łąk. Jednak już możecie pokazać dzieciom, że zaraz po wakacjach na wielu łąkach będą jeździć duże kosiarki, aby zebrać jak najwięcej pożywienia dla zwierząt na zimę.

MATERIAŁY

  • płótno w naturalnym kolorze (jeśli macie kolorowy dywan/wykładzinę to  kawałki materiału symbolizujące trawę nie byłyby na nim widoczne)
  • zielony materiał pocięty na kawałki (w ilości odpowiadającej liczbie dzieci)
  • karty ze sznurkiem do zawieszenia na szyi z rysunkami kóz i owiec (w załączonych materiałach)
  • sznurek/wstążka – 3 kawałki po 2 metry
  • kije/patyki
  • zdjęcia dużej kosiarki
  • opcjonalnie nagrania pieśni śpiewanych przy zbieraniu siana

Instrukcja

Rozłóżcie przygotowane „kawałki trawy”. Po wypasaniu zwierząt, w które bawiliśmy się wcześniej, czas na pracę kosiarek, czyli koszenie łąk.

Część dzieci otrzymuje od Was karty ze zdjęciami kosiarek. Następnie, wyznaczcie sznurkiem paski trawy, którą należy przyciąć w odpowiednim kierunku. Rozłóżcie kawałki zielonego materiału, które dzieci będą zbierać.

Wyjaśnijcie wszystkim uczestnikom, że koszenie łąki polega na poruszaniu się od brzegu do brzegu,  żeby zwierzęta chowające się w trawie (np. gryzonie, ptaki) mogły na czas uciec. Jeśli do zadania nie użyliście płótna, dzieci koszą trawę w obrębie dywanu/wykładziny.

W czasie, gdy „kózki i owce” pozostają w swoich zagrodach (siedzą w wyznaczonym miejscu w klasie), „kosiarki” uzbrojone w „kosy” (np. kije do gry w hokeja), koszą łąkę.

Wybierzcie dwoje dzieci, które stają obok siebie i koszą, odrzucając kawałki zielonego materiału na jedną stronę. „Kosę” należy trzymać jak najbliżej podłoża, by ułatwić podnoszenie kawałków materiału i umożliwić zebranie większej ich liczby.

Dzieci stopniowo koszą trawę. Możecie kilkakrotnie podrzucać na płótno wcześniej skoszone kawałki trawy, tak aby koszenie łąk trwało trochę dłużej. Gra może również stanowić wyzwanie dla dzieci – zaproponujcie małą rywalizację – która z kosiarek szybciej i dokładniej skosi swój kawałek łąki (tzn. zbierze wszystkie kawałki zielonej tkaniny ze swojego kawałka).

By oddać atmosferę łąki, możecie również odtworzyć nagrania pieśni śpiewanych przy zbieraniu siana 🙂

Po skoszeniu trawy należy ją wysuszyć. Dzieci dmuchają i chuchają na trawę, mogą ją też równomiernie rozłożyć na łące, żeby szybciej wyschła. Tak skoszoną i wysuszoną trawę nazywa się sianem.

Obserwacje i wnioski

Zwierzęta najczęściej nie są wypasane zimą (w zależności od tego, jak bardzo jest sroga zima), ponieważ trawa jest przykryta śniegiem. Dlatego też, koszenie łąk musi odbyć się przed zimą. Ludzie troszczą się o zwierzęta, zapewniając im schronienie na zimę i pożywienie – siano, czyli wysuszoną trawę skoszoną na łąkach. Siano służy jako pożywienie oraz podściółka.

W trakcie tego zadania pamiętajcie, aby powiedzieć dzieciom, że na łące można znaleźć wiele gatunków roślin. Koniczyna jest szczególnie powszechna i pożywna dla zwierząt, podobnie jak mlecze i trawy, które rosną szybko i często osiągają dużą wysokość (mogą być wyższe, niż dzieci – dorastać nawet do 130 cm). Dlatego też koszenie łąk pomaga „zbierać” pożywienie zwierząt.

Powiązane

Dodaj komentarz