Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Kogo my tu mamy? Gatunki słoni.

Obecnie odróżniamy trzy gatunki żyjących słoni: słoń azjatycki, słoń afrykański leśny oraz słoń afrykański sawannowy. Jeszcze do niedawna oba te gatunki słonia afrykańskiego były uznawane za jeden. Słoni afrykańskich, które różnią się między sobą przede wszystkim wielkością z łatwością można odróżnić od słoni azjatyckich. Wystarczy poznać tylko kilka najważniejszych cech.

Tułów. Słoń azjatycki ma wybrzuszenie nie tylko na głowie, lecz na również na plecach. Wygląda jakby był bardziej pochylony niż słonie afrykańskie. Grzbiet słonia afrykańskiego jest bardziej płaski. Skóra słoni również się różni – u słoni afrykańskich jest bardziej obwisła i pomarszczona. 

Głowa. Różnica pomiędzy głową słonia azjatyckiego a słoni afrykańskich polega na tym, że czubek głowy słonia azjatyckiego jest bardziej stromy, natomiast słonie afrykańskie mają płaski wierzchołek czoła, czasami nawet lekko wklęsły po środku. 

Uszy. Słoń azjatycki ma uszy mniejsze i bardziej obwisłe. Afrykańskie gatunki słonia mają uszy naprawdę duże, sięgające niekiedy 1,5 m i bardziej uniesione.

Ciosy (czasem błędnie nazywane kłami). U słoni afrykańskich pokaźnie ciosy mają zarówno samce jak i samice.  U słoni azjatyckich ciosy mają przeważnie samce i są one znacznie mniejsze i mniej okazałe niż u słoni afrykańskich. 

Trąba. Na pierwszy rzut oka trąby wszystkich gatunków słoni praktycznie niczym się nie różnią. Jednak jak przyjrzymy się jej końcówce, to zobaczymy, że trąba słoni afrykańskich jest zakończona dwoma wypustkami, a słoni azjatyckich – tylko jedną. Wypustki te służą słoniom do chwytania przedmiotów. 

Nogi. Przyjrzyjmy się nogom słoni, a dokładnie paznokciom i ich ilości. Słonie azjatyckie oraz słonie azjatyckie leśne mają po 5 paznokci na przednich nogach i po 4 na tylnych, natomiast afrykańskie słonie sawannowe mają tych paznokci mniej – po 4 paznokcie na przednich nogach i po 3 na tylnych.

Żeby utrwalić te podstawowe różnice pomiędzy gatunkami słoni, proponujemy zagrać z dzieciakami w poniższą grę. 

Czas: 20 minut 

Cel: Zapoznanie dzieci z różnicami w budowie różnych gatunków słoni oraz utrwalenie tej wiedzy, ćwiczenie uwagi

MATERIAŁY

  • Plansze do gry (wydrukowane i zalaminowane)

Przebieg zadania

Dzieci siadają w kole, a nauczyciel rozkłada przed nimi kwadratowe karteczki skierowane obrazkami w dól. Dzieci po kolei losują karteczkę i wspólnie próbują odgadnąć jaki element budowy ciała jest na niej przedstawiony oraz do jakiego gatunku słoni może pasować. Młodsze dzieci mogą korzystać z planszy informacyjnej przedstawiającej różne gatunki słonia. Starsze dzieci mogą spróbować odtworzyć wizerunek słonia z pamięci, na podstawie wcześniej uzyskanej wiedzy. 

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane