Czy wiedzieliście, że istnieje słownik mowy i zachowań słoni? W Internecie można znaleźć cyfrowe opracowanie „The Elephant Voices” (https://www.elephantvoices.org/), stworzone przez Joyce Poole. Praca powstawała kilkadziesiąt lat. Badaczka opisała zachowania i dźwięki typowe dla słoni. Jest ich 404. Wiele z nich jest powtarzalnych i typowych. Zachęcamy i Was z dzieciakami do odwiedzenia tej strony, jest to skarbnica wiedzy o tych zwierzętach, ich przyzwyczajeniach i metodach komunikacji. Niesamowita i fascynująca praca! My natomiast wykorzystamy dźwięki, które wydaje słoń, w nieco uproszczonej formie.
Cel:
– Zapoznanie dzieci z dźwiękami wydawanymi przez słonie.
Czas: 20 minut
MATERIAŁY
● dźwięki mp3. załączniki 4.1
● urządzenie do odtwarzania plików mp3
● głośnik
● karta pracy. załącznik 4.2
● papier biały A4
● laminarka (opcjonalnie)
Przebieg zadania
Nauczyciel rozdaje karty pracy. Zadaniem dzieci jest ułożenie na pięciolinii dźwięków w kolejności, w jakiej będą odtworzone. W pierwszej rundzie nauczyciel odtwarza dźwięk, pokazuje obrazek, który przypisany jest dźwiękowi i układa go na pięciolinii. Robi tak, wyjaśniając każdy z 3 piktogramów. W kolejnych rundach dzieci układają na swoich kartach pracy usłyszane kolejno odgłosy. W zależności od poziomu grupy, runda ma po 2-5 odgłosów, np. trąbienie słonia, słonie w wodzie, trąbienie słonia. Po każdej rundzie, grupa sprawdza swoje odpowiedzi.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.