Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Praca plastyczna – srebrna płaskorzeźba słonia

Wizerunek słonia jest wykorzystywany w elementach wystroju domów bądź ubrań (załącznik). Podróżując po Azji Południowej możemy zobaczyć barwne dywany lub poduszki z wizerunkiem tego majestatycznego ssaka. Wynika to z wieloletnich skutecznych prób udomowienia słoni, co przyczyniło się w dużej mierze do wyginięcia poszczególnych gatunków oraz do zagrożenia wyginięciem gatunków obecnie żyjących na Ziemi. Proponujemy wykonać pracę plastyczną, która swoim wizerunkiem nawiązuje do takich elementów dekoracji wnętrz, żeby podkreślić, że słoń w naszych obejściach może występować tylko i wyłącznie jako element dekoracji, a jego prawdziwy dom jest na wolności. 

Cel: Zapoznanie dzieci z elementami zdobnictwa Południowej Azji   

Czas: 15 + 30 minut

MATERIAŁY

  • Klej do drewna lub papieru w płynie
  • Karton 
  • Flamaster
  • Folia aluminiowa
  • Farby akrylowe

Przebieg zadania

Na kawałku tektury odrysowujemy kontur wizeruneku słonia. Może to być cały kształt lub sama głowa. Następnie kontur pokrywamy klejem i pozostawiamy do wyschnięcia. Kiedy klej porządnie zaschnie owijamy tekturę folią aluminiową i odciskamy kształt słonia. W efekcie powstanie coś na kształt płaskorzeźby. Na koniec dekorujemy naszą pracę przy pomocy farb akrylowych. 

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane