W dniu 10 listopada ten mały słodki ssak obchodzi swoje święto. Szacuje się, że jeże żyją na naszej planecie od 60 mln lat, lecz teraz naszej pomocy mogą wyginąć w ciągu kilkunastu lat. Dlatego tak ważne jest, żeby rozmawiać o jeżach i dzielić się wiedzą na ich temat nie tylko w tym dniu.
Dzisiaj jeż raczej nie będzie z nami świętować, bo o tej porze roku już słodko śpi. Jeże zapadają w sen zimowy od listopada po kwiecień. Niestety w wyniku zmian klimatu i globalnego ocieplenia co raz częściej się zdarza, że jeże zapadają w zimowy sen co raz później – w grudniu, a nawet w styczniu! Niestabilne warunki pogodowe, ciepłe zimowe dni na przemian z mrozem są dużym zagrożeniem dla jeży. Pod wpływem ciepłych promieni słonecznych jeż potrafi się obudzić w środku zimy i umrzeć z głodu lub wychłodzenia.
Kolejnym dużym zagrożeniem dla jeża jest spadek bioróżnorodności, a w szczególności zmniejszenie liczebności owadów. Dobrze znany nam obrazek z jeżem, niosącym na plecach jabłko lub grzyb jest mitem. Jeże to drapieżniki. Głównym ich pożywieniem są owady, pajęczaki, drobne ślimaki, dżdżownice. Owszem jesienią zdarza się, że jeż zjada nieduże ilości zgniłych owoców. Jednak nie jest to ich główne źródło pożywienia. Dorosły jeż zjada w sezonie około 20-30 kg bezkręgowców. Zmniejszenie liczby owadów grozi jeżykom głodem.
Bardzo przykrą wiadomością jest to, że jednym z największych zagrożeń dla jeża jest człowiek. W poszukiwaniu jedzenia co nocy jeż pokonuje od 1 do 4 km odległości. Często zbliża się do naszych miejsc zamieszkania, czy to na wsi, czy w mieście. Jest ufnym zwierzakiem, nie ucieka i nie chowa się przed człowiekiem. Przez to często pada ofiarą samochodu, kosiarki lub psa. Poprzez swoje działania człowiek też często nieświadomie zmienia środowisko przyjazne jeżom. Zbyt szczelne ogrodzenie często jest pułapką dla jeża.
Jeszcze jednym dużym zagrożeniem dla jeża jest susza. Możemy zadbać o to, żeby miał dostęp do wody w naszym ogrodzie, w ogródku szkolnym czy przedszkolnym, budując dla niego poidełko i dbając o to, żeby była nim zawsze woda pitna. Nie zbyt głębokie poidełko będzie też poratunkiem dla ptaków i owadów.
Sposoby na ochronę jeża
Pamiętajmy o tym, że musimy chronić nie tylko jeże, ale także ich świat. Należą do niego drobne zwierzęta, którymi się żywią, a także rośliny na których żerują i które je chronią. Czego mamy nie robić, że ochronić naturalne środowisko jeża? – nie używać pestycydów, nie wycinać nadmiernie roślin, nie kosić każdego kawałka trawy w naszym ogrodzie, nie palić suchej trawy.