Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Budujemy dom dla jeża

W dniu 10 listopada jeżyk obchodzi swoje święto. Szacuje się, że te małe ssaki żyją na naszej planecie od 60 mln lat, lecz teraz bez naszej pomocy mogą wyginąć w ciągu kilkunastu lat. Dlatego tak ważne jest, żeby rozmawiać o jeżach i dzielić się wiedzą na ich temat nie tylko w tym dniu. Proponujemy zabawę na świeżym powietrzu podczas której zapoznamy dzieci z zagadnieniem zimowania jeży oraz poznamy różne gatunki liści.

Dom Dla Jeza Materialy

MATERIAŁY

  • suche gałęzie (cienkie i grubsze do konstrukcji)
  • suche liście
  • sucha trawa

Wykonanie zadania

Opowiadamy dzieciom, że jeżyki wpadają w śpiączkę zimową, dlatego potrzebują ciepłego i bezpiecznego schronu. Grabiąc liście w ogrodzie, możemy pozostawić kopce w różnych miejscach, ale możemy przygotować bardziej solidną konstrukcję. Do zbudowania domku wybierzmy suche miejsce w ogrodzie, najlepiej na niedużym wzniesieniu. Musi to być również miejsce oddalone od hałasu. Kopiec, żeby spełnić swoją funkcję ma być dosyć spory, o wysokości około 1 m. 

 

Krok 1. Budujemy szkielet z gałęzi. W tym celu potrzebujemy nieduże gałęzie, które wbijamy w ziemię tworząc coś na kształt tunelu.

Krok 2. Przykrywamy naszą konstrukcję suchą trawą

Krok 3. Robimy warstwę z suchych liści. Przy okazji możemy z dziećmi dokładniej przyjrzeć się kształtom różnych listków i spróbować je dostosować do gatunków drzew. 

Krok 4. Ponownie wbijamy w ziemię gałęzie, tym razem większe, żeby zabezpieczyć całą konstrukcję. Na górze również układamy gałązki. 

 

Domek gotowy!

Powiązane