Odpowiedzialna konsumpcja, Zabawy

Eko bohater – ograniczanie śmieci

Drobne działania mogą znacznie zniwelować liczbę produkowanych śmieci. Karta „6 pomysłów na ograniczenie ilości odpadów” uzmysłowi dzieciom z jakich produktów lub opakowań można zrezygnować, aby zmniejszyć liczbę śmieci: śniadaniówka nie reklamówka butelka wielorazowa zamiast jednorazowej, zamiast reklamówek torba bawełniana lub inna wielorazowa, nie dla słomek czy herbata i ryż w dużych opakowaniach a nie w saszetkach. Im więcej dziecko wie i dostrzega, tym większy będzie mogło mieć wpływ na swoje życie i środowisko.

karty pracy dla dzieci

MATERIAŁY

Krok 1

Nauczyciel pokazuje dzieciom kartę „6 pomysłów na ograniczenie ilości odpadów”. Krótko rozmawiają o tym, jakiego typu produkty znajdują się na karcie. Czy dzieci używają tych produktów w domu lub na wakacjach?
Czy mają pomysły na to, jak jeszcze można zmniejszyć liczbę zbędnych śmieci w domu? Z czego można zrezygnować? Co kupować w zamian?

Krok 2

Po tym jak stworzona zostanie pełna lista pomysłów na ograniczenie ilości odpadków, nauczyciel prosi dzieci, aby na karcie Eko bohatera narysowały swoje 3 ulubione sposoby. Prosi dzieci, aby zastanowiły się, który ze sposobów postarają się wdrożyć w domu. (Wiadomym jest, że to rodzice a nie dzieci robią zakupy, ale często to dzieci mogą mieć wpływ na drobne decyzje dorosłych. Produkty pakowane ekonomicznie są zwykle tańsze, więc to kwestia wpływania na postawy i decyzje, a nie majętności rodziny).

Krok 3

Nauczyciel prosi, aby dzieci zabrały swoje karty do domu i zawiesiły w widocznym miejscu. Po tygodniu nauczyciel czyta bajkę „Prambanan – o największym cudzie w górze śmieci” i pyta, którym dzieciom udało się wytrwać przy swoich postanowieniach.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane