Aktualności, Rośliny i Zwierzęta

Druga edycja akcji edukacyjnej „Ogródki ze smakiem”

21 marca 2023 roku ruszył ogólnopolski program edukacyjny, w ramach, którego odbywa się druga edycja konkursu „Ogródki ze smakiem”. Wasze przedszkola ponownie mają możliwość powalczyć o nagrodę główną – ogródek warzywny, który będzie wspaniałym miejscem do nauki ekologii. Celem konkursu jest zapoznanie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów.

Z przyjemnością informujemy, że już drugi raz wspieramy markę Elektrolux w tej niezwykłej inicjatywie, jako partner wydarzenia!

Ogródki warzywne dotychczas pojawiły się w Olsztynie, Gdyni, Łodzi, Głubczycach oraz w Kątach Wrocławskich. Dzieci ze zwycięskich przedszkoli uczestniczyły w warsztatach z projektowania ogródków oraz w zajęciach ogrodniczych.

ZGŁOSZENIA KONKURSOWE

Aby wziąć udział w konkursie, wejdźcie na stronę www.ogrodkizesmakiem.pl i wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. Przedstawcie w nim pomysły na wykorzystanie posiadanego ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, wskażcie optymalne miejsce na terenie placówki (z dostępem do bieżącej wody), w którym ma powstać ogródek oraz zastanówcie się, jak wyglądać będzie jego całoroczna opieka.

Harmonogram konkursu

DSC07652 Kopia 1

fot. mat. prasowe

Podobnie jak w zeszłym roku konkurs ma trzy etapy – zgłoszenie placówki i głosowanie na nią, wyłonienie zwycięzców oraz wykonanie ogródków.

  • Pierwszy etap konkursu 21.03-11.04.2023: nadsyłanie zgłoszeń przez placówki oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu www.ogrodkizesmakiem.pl. W zgłoszeniu należy: przedstawić pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych; wskazać optymalne miejsce na terenie placówki – należy przesłać co najmniej 2 ujęcia miejsca (w tym 1 szerokie ujęcie), w którym ma być założony ogródek, oraz zapewnić bieżącą, całoroczną opiekę nad ogródkiem, w tym dostęp do wody. Głosy na ulubione przedszkole można oddawać za pośrednictwem Facebooka.
  • Drugi etap konkursu 21.04: wyłonienie zwycięzców. 30 przedszkoli z największą liczbą głosów dostanie się do ścisłego finału i zostanie ocenionych przez jury konkursowe. Jurorzy będą brać pod uwagę zgłoszenia wyróżniające się przede wszystkim pomysłami na wykorzystanie ogródka w zajęciach edukacyjnych. Docenią wysiłek kadry w przygotowaniu zgłoszenia oraz kreatywność i efektywność zaproponowanych działań.
  • Trzeci etap zostanie zrealizowany na przełomie maja i czerwca. Będzie polegać na wykonaniu ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach. Zakończenie projektu przewidywane jest na połowę czerwca.

Nagrody

390

fot. mat. prasowe

W tej edycji do wygrania jest aż 10 ogródków!

Po sukcesie pierwszej edycji akcji w 2022 r. i dużym zainteresowaniu przedszkoli marka Electrolux, zdecydowała się zwiększyć pulę nagród i przyznać 10 nagród głównych – 5 za zajęcie pierwszego miejsca i 5 za zajęcie drugiego miejsca. Zwycięskie przedszkola otrzymają ogródki warzywne, a laureaci drugiego miejsca – mobilne miniogródki w doniczko-szklarniach. Dwudziestu pozostałych finalistów konkursu otrzyma zestawy narzędzi ogrodniczych. Nagroda główna, poza samym ogródkiem, obejmuje także szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów z Jagodą Valkov, autorką projektu ogródków i ich wykonawczynią na terenie zwycięskich przedszkoli.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WAS DO UCZESTNICTWA!