Ukraina, Wiedza

„Pakiet startowy” – Wsparcie dla rodziców i dzieci z Ukrainy

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przy współpracy z  Departamentem Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia, jest wydawcą publikacji przydatnej dla rodziców oraz dzieci, które rozpoczynają lub kontynuują edukację w Polsce i pochodzą z innego kraju lub wracają do Polski z emigracji.

Zawarte są w niej informacje i wskazówki, jak odnaleźć się w polskiej szkole. Chcąc ułatwić uczniom i rodzicom zaadaptowanie się w nowych warunkach, wyjaśniono, jak funkcjonują publiczne szkoły w Polsce i „jak się po nich poruszać”.

Poradnik podzielony jest  na część przeznaczoną dla rodziców oraz część dla uczniów. Na końcu pierwszej z nich znajduje się przydatny słowniczek szkolnych pojęć oraz przykładowe wzory pism do komunikacji rodzica ze szkołą.

Zarówno w części dedykowanej rodzicom, jak w wersji dla uczniów zajdziecie szereg praktycznych informacji, co mamy nadzieję, choć trochę ułatwi trudny proces adaptacji w nowym miejscu.

Dzięki części przeznaczonej dla rodziców dużo łatwiej będzie przebrnąć przez wszystkie formalności związane z zapisem dziecka do szkoły. Znajdziecie tam m.in. wzory potrzebnych dokumentów, słowniczek zwrotów szkolnych oraz solidną garść informacji, które zdecydowanie ułatwią Wam życie podczas procesu zapoznawania z polską szkolą.

Uczniowie natomiast mogą się dowiedzieć, ile czasu trwa obowiązek edukacyjny w Polsce, jaką szkołę wybrać, do kogo można się zwrócić z prośbą o pomoc oraz przede wszystkim co zrobić w sytuacji, kiedy pojawia się kryzys.

Publikacja została wydana w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej oraz angielskiej.

Zachęcamy do zapoznania się całą publikacją

Powiązane