Rośliny i Zwierzęta, Wiedza

Co w ulu bzyczy… czyli co powinniśmy wiedzieć o pszczołach i owadach zapylających

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin prowadzi kampanię edukacyjną #PomagamyPszczołomBezLipy na temat roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska i ludzi.  Jedną z odsłon akcji jest specjalny program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych klas I-III oraz IV-VI. Dla poszczególnych grup wiekowych zostały przygotowane przez ekspertów oraz nauczycieli przyrody bezpłatne materiały edukacyjne do przeprowadzenia lekcji. Dzięki tym materiałom uczniowie nie tylko poszerzą swoją wiedzę o znaczeniu owadów zapylających dla środowiska, ale także ukształtują właściwe postawy wobec owadów.

Warto dodać, że poza samymi materiałami PSOR stworzyło trzy filmy o życiu pszczół. Z filmów animowanych dzieci dowiedzą się gdzie i jak mieszkają pszczoły, jakie są zadania robotnic, jaką rolę pełnią trutnie. Poznają również największe zagrożenia dla pszczół i to jak powstaje sam miód. W trakcie Lata w Mieście 2020, prowadzonego w warszawskich szkołach, korzystaliśmy z wybranych prezentacji oraz filmów. Możemy potwierdzić, że uczniowie z ogromną ciekawością oglądali krótkie animacje, a później długo dyskutowali o życiu owadów. Zarówno materiały lekcyjne jak i filmy możemy polecić i zachęcić do ich  pobierania. Stanowią one wysoką wartość edukacyjną.

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3

Dlaczego warto jest uczyć o pszczołach?
Czego o owadach zapylających dowiedzą się dzieci dzięki materiałom edukacyjnym?

Każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał pszczołę. Najczęściej widujemy je w okolicy naszych ulubionych kwiatów, kiedy kwitną i przepięknie pachną. Ale czy to właśnie ten zapach powoduje, że pszczoła wybiera daną roślinę? Ile w ogóle wiemy o pszczołach?

  • Pszczoła miodna to najbardziej znany owad zapylający. Ale nie jedyny! Na świecie żyje około 20-25 tysięcy gatunków pszczół a w sumie około 150 tysięcy gatunków zwierząt zdolnych do zapylania roślin.
  • Zgadnijcie, ile żyje pszczoła miodna? To zależy! Pszczoły robotnice żyją średnio 40 dni, a ich królowa aż 5 lat! Nic dziwnego, skoro króluje wśród takiej słodyczy.
  • W Polsce żyje około 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. One również mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin, a często są bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne.
  • Aż 222 gatunki pszczół w Polsce są zagrożone wyginięciem!
  • Pszczoła miodna w Polsce zapyla aż 125 różnych gatunków drzew owocowych, warzyw oraz roślin rolniczych. Gdyby nie ona, nie moglibyśmy spróbować wielu sezonowych pyszności.

 

Im więcej wiemy o naszych małych przyjaciołach, tym bardziej możemy im pomóc w codziennej, ciężkiej pracy. Jak to zrobić? Sadźmy rośliny, zakładajmy kwitnące ogrody i dbajmy o otaczającą nas roślinność.

Zainteresowani? Mamy nadzieję, że tak! Zatem pobierajcie materiały edukacyjne ze strony Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Zachęcamy również do skorzystania z edukacyjnych video o życiu pszczół zamieszczonych na kanale YouTube Z kamerą wśród pszczół oraz bardzo fajnej lekcji o owadach zapylających dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.