Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Co to za zwierzę?

Lasy równikowe Ameryki Południowej, to nasz największy skarb przyrody. Mówi się, że to zielone Płuca Ziemi. Przede wszystkim to miejsce życia i wzrostu niezwykłych roślin i zwierząt. Aż 6727 gatunków roślin, czyli połowa znajdujących się na świecie, rośnie właśnie w Amazonii. Spotkać tu można kakaowce, z których wytwarzamy kakao do czekolady, puchowce mającego 60-70 metrów wysokich, z których włókiem robi się kamizeli ratunkowe, a nawet kauczukowce, z których wytwarzany jest kauczuk. Amazonia to również dom dla wielu gatunków zwierząt, które zachwycają swoim wyglądem, zachowaniem i sposobem życia. W ramach poniższego zadania chcielibyśmy, aby dzieci przyswoiły sobie wygląd niektórych zwierząt i zapamiętały ich nazwy.

pierwsza strona prezentacji z tytułem "Zwierzęta Amazonii"

MATERIAŁY

  • prezentacja „Zwierzęta Amazonii” (do pobrania poniżej)
  • rzutnik lub monitor komputera

Krok 1

Nauczyciel siada z dziećmi wygodnie na dywanie. Mówi, że za chwilę zobaczą prezentację pokazującą zwierzęta zamieszkujące Amerykę Południową. Prezentacja, stworzona jest w taki sposób by początkowo pokazywać jedynie wybrane fragmenty zwierzęcia. Jeśli któreś z dzieci będzie potrafiło odgadnąć co to za zwierzę, niech podniesie rękę. Każdorazowo dzieci będą mieć 2-3 próby, nim zobaczą całą postać zwierzaka.

Zwierzęta widoczne na rysunku to: ptaki występujące w bajce: kondor królewski, rybaczek, tukan tęczowy, nocolot; ssaki, płazy i gady: jaguar, czarna pantera (czyli jaguar, ale bez pigmentu jasnego), czepiak (zwana pająkiem), kajman, kapibara, marmozeta lwia, mrówkojad, pancernik, zielona anakonda, żółw błotny.

Krok 2

Na zakończenie gry proponujemy stworzenie ilustracji wybranego zwierzęcia, które najbardziej spodobało się dzieciom.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane