Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Bocianie gniazdo – zabawa outdoor

W dzisiejszym świecie, w którym wiele dzieci spędza coraz więcej czasu przed ekranami, warto zwrócić uwagę na aktywności, które zachęcają je do wyjścia na świeże powietrze i nawiązania więzi z przyrodą. Proponujemy wspólnie z dziećmi zbudować na szkolnym podwórku bocianie gniazdo. 

Przed rozpoczęciem zabawy, warto krótko opowiedzieć dzieciom o zwyczajach bocianów oraz sposobie budowania przez nie gniazd. Pomoże dzieciom zrozumieć cel zabawy.

Bociany przystępują do budowy lub odnawiania gniazda tuż po powrocie z zimowiska. Gniazda po latach osiągają imponujące wymiary. Szerokość takiego gniazda waha pomiędzy 90 a 200 cm, czasem nawet niekiedy przekracza 2 metry. Waży gniazdo średnio 500 kg, w wyjątkowych przypadkach nawet 2 tony. Podstawa gniazda jest zbudowana z patyków i gałęzi, wyściółka z suchej trawy i słomy, a w ostatnich latach niestety też ze śmieci – papieru, szmat, folii. Bociany najczęściej zakładają gniazda na słupach energetycznych, dachach budynków, drzewach i kominach, a także chętnie korzystają ze specjalnych platform stworzonych przez człowieka. Przykłady gniazd można obejrzeć na zdjęciach w załączniku (załącznik 4.1)

Cel

  • Spędzenie czasu na świeżym powietrzu, rozwijanie kreatywności i poznawanie fascynującego świata bocianów

 

Czas: 30 minut

Przebieg zadania

Dzieci zbierają patyki, trawy i inne naturalne materiały z otoczenia, tak jak robią to bociany. Warto zachęcić dzieci do eksperymentowania z różnymi kształtami i rozmiarami gniazda, ucząc się przy tym, jakie gałązki są bardziej elastyczne i nadają się do tworzenia struktury gniazda. Jest to doskonała okazja do nauki współpracy i kreatywnego myślenia. Dzieci mogą pracować razem, wymieniać pomysły i rozwiązywać problemy, które pojawiają się podczas budowy gniazda.

 

Dodatkowy materiał: https://bookarnik.pl/zwierzeta-architekci/

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej