Wędrówki ptaków to przemieszczanie się pomiędzy dwoma obszarami – obszarem zimowania i obszarem lęgowania. Są uzależnione od pór roku i zmianami w dostępności pokarmu.
Bociany lubią wędrować w dużych stadach liczących nawet 30 tysięcy osobników. Każdego dnia przelatują od 200 do 400 km ze średnią prędkością 30 km/godz. Trasa bocianów śledzona jest za pomocą satelity. W tym celu dostają małe plecaki z nadajnikiem, ładowane na baterie słoneczne.
Podróż zaczynają wczesnym porankiem unosząc się wysoko w górę razem z ciepłym powietrzem. Szybują na wysokości około 1 km, ale przy sprzyjających warunkach mogą unieść się nawet na wysokość 4 km.
Bociany z Polski, Niemiec, Rosji i Grecji, jak pokolenia ich ojców i dziadków, migrują na zimę do Afryki. Cześć z nich spędza zimę w Egipcie, reszta leci jeszcze dalej: do Ugandy, Etiopii, a te najwytrwalsze nawet do RPA. W czasie migracji pokonują średnio odległość 16,5 tys. km.
Na załączonej mapie można zobaczyć jak te wędrówki przebiegają. Są dwie trasy migracji, omijające morze Śródziemne od zachodu przez Gibraltar i od wschodu przez Bosfor.
Proponujemy z dziećmi pochylić się nad mapą i przy pomocy plasteliny odtworzyć trasy, którymi poruszają się bociany.
Cel:
- Zapoznanie dzieci z tematem wędrówek ptaków oraz poznanie krajów, przez które podróżują bociany
Czas: 30 minut
MATERIAŁY
- mapy wędrówek
- plastelina
Przebieg zadania
Nauczyciel opowiada dzieciom na czym polegają wędrówki ptaków. Wspólnie z dziećmi oglądają mapę, gdzie są zaznaczone trasy wędrówek bociana białego. Następnie zadaniem dzieci jest odtworzenie trasy na mapie zaznaczając kulkami z plasteliny kraje przez które przelatują bociany. Innym kolorem plasteliny można zaznaczyć docelowe miejsca zimowania tych ptaków. Nauczyciel pomaga dzieciom nazwać poszczególne państwa i odszukać je na mapie.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.