Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Aromatyczne świece przeciw komarom

Chronić się przed komarami możemy na różne sposoby. Na rynku dostępne są różne preparaty w postaci sprayów, kremów lub lotionów, które zawierają substancje odstraszające komary. Warto sięgać po te, które mają w swoim składzie naturalne olejki eteryczne. Należy używać tych środków zgodnie z instrukcjami producenta i aplikować na odkryte części ciała, aby zminimalizować ukąszenia komarów. 

Aby ograniczyć narażenie na ukąszenia komarów, warto również nosić długie rękawy, spodnie i skarpetki, szczególnie podczas pobytu w obszarach, gdzie komary są aktywne. Ważne jest również noszenie jasnych ubrań, które mogą pomóc w zauważeniu komarów na czas. 

Komary są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie. Jeśli to możliwe, należy unikać przebywania na zewnątrz w tych godzinach. Jeśli konieczne jest pobyt na zewnątrz, warto zabezpieczyć okna i drzwi siatkami przeciw komarom.

Jeżeli jednak chcemy spędzić miło czas na powietrzu, możemy też sięgnąć po świece aromatyczne, które mają w swoim składzie wyciągi z roślin odstraszające komary. Taką świecę w prosty sposób możemy wykonać samodzielnie.

Czas: 20 minut

Cel: Zapoznanie dzieci ze sposobami ochrony przed komarami

Zalacznik 2.1 Cykl Zycia Komara

MATERIAŁY

  • Słoik
  • Woda 
  • Cytryna
  • Rozmaryn 
  • Olejek eukaliptusowy 
  • Mała pływająca świeczka

Przebieg zadania

Cytryny kroimy w plasterki i wraz z gałązkami rozmarynu umieszczamy w słoiku. Z połowy cytryny wyciskamy sok. Wlewamy sok do środka, wkładamy plasterki cytryny oraz gałązki rozmarynu i zalewamy wszystko wodą. Na koniec wkładamy pływającą świeczuszkę. Tak wykonana świeca nie tylko odstraszy komary, lecz będzie również estetycznym elementem wystroju.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej