Malaria jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób na świecie. Występuje w ponad 100 krajach, a najbardziej dotkliwe skutki przypadają na tropikalną Afrykę. Co roku ponad 220 mln osób zapada na malarię, a ponad pół miliona umiera. Chorobę przenoszą samice komarów widliszków z rodzaju Anopheles, które są nosicielami zarodźców malarii, czyli pasożytów rodzaju Plasmodium.
Lista krajów malarycznych obejmuje wiele państw z Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej oraz wysp Południowo-Zachodniego Pacyfiku. Turystom podróżującym do krajów tropikalnych również zagraża ryzyko zachorowania. Dlatego warto przed podróżą z taką listą się zapoznać i odpowiednio wcześniej się zaszczepić.
Proponujemy z dziećmi rozszyfrować nazwy kilka państw, w których ta choroba występuje.
Cel: Zapoznanie się z państwami w których można się narazić na zarażenie się malarią.
Czas: 10 min
MATERIAŁY
- karta pracy (załącznik 3.1)
- długopis lub ołówek
Przebieg zadania
Nauczyciel tłumaczy dzieciom, w jaki sposób działa szyfr. Do każdej litery jest przypisany symbol. Warto na początku z nimi się zapoznać. Następnie w kratkach jest miejsce na wpisanie liter. Nad każdą krateczką widnieje odpowiedni symbol. Zadaniem dzieci jest odczytanie całego słowa. Można podzielić klasę na grupy i urządzić dodatkowo małą rywalizację.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.