Materiały, które wydawałoby się, że nadają jedynie do wyrzucenia, bardzo często mają inne zastosowania. Proces przeróbki odpadów w coś użytecznego nazywamy upcyklingiem. W tym procesie istotne jest również nadanie tworzonym przedmiotom wyższej wartości użytkowej lub estetycznej niż surowiec. Planując upcykling z dziećmi, pamiętajmy jednak o tym, żeby po okresie użytkowania nadal móc skorzystać z segregacji i recyklingu (czyli nie łączmy materiałów na stałe, np. nie malujmy słoików farbą, której nie da się usunąć, chyba że jesteśmy przekonani, że słoik posłuży nam przez lata).

Upcykling jak najbardziej może służyć też w celach edukacyjnych. Pomogą nam tutaj internet i Pinterest z setkami dobrych pomysłów na wykorzystanie kartonów, rolek po papierze toaletowym, zakrętek do butelek po mleku itd.

My też postanowiliśmy użyć zakrętki metalowej do wykonania zegarka na rękę. Będzie to nie tylko ciekawa praca plastyczna, ale też pretekst do nauki korzystania z zegara z tarczą, co jest w programie w starszych grupach przedszkolnych.

Cele

  • Pokazanie możliwości wykorzystania odpadów w celach twórczych/kreatywnych
  • Wprowadzenie dzieci w naukę korzystania z zegara

 

Czas: 30 minut

koraliki, drucik, pokrywka, nożyczki, wstążka i marker

MATERIAŁY

  • metalowa zakrętka
  • wstążka
  • kawałek cienkiego plastiku lub gruby papier (min 200 g)
  • nożyczki
  • ćwiek/łącznik do papieru
  • flamaster do pisania po metale lub plastiku
  • naklejki dekoracyjne (opcjonalnie)

Przebieg zadania

Nauczyciel robi dziurkę w środku nakrętki (np. nożycami z ostrymi końcówkami). Dzieci (w zależności od wieku) mogą wyciąć strzałki (grubą, krótszą do godzin i dłuższą, cienką do minut) oraz narysować tarczę na zakrętce flamastrem do malowania po metalu (będzie lepiej się trzymał i nie zmywał się w trakcie użytkowania). Dzieci łączą wszystkie elementy jednym ćwiekiem/łącznikiem do papieru. Najpierw wkładają łącznik przez końce obu strzałek, następnie przez dziurkę na środku zakrętki i na sam koniec łączą „tarczę” ze wstążką tak, żeby tarcza zegara znajdowała się na środku wstążki. 

 Ostatnim krokiem będzie dekorowanie zegara naklejkami. A może dzieci będą miały inne pomysły na ozdabianie? To jest ten moment, kiedy każde dziecko może spersonalizować swój zegarek według własnego pomysłu.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
logo interzero

Post powstał dzięki finansowaniu Interzero Organizacja Odzysku S.A. w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej