Dziedzictwo kulturowe, Ukraina, Wiedza

Tradycje świąteczne, czyli jakie Święto bez pieśni?

Dzisiaj obiecana kontynuacja postu o Świętach Bożego Narodzenia u naszych wschodnich sąsiadów. Czas na tradycje świąteczne. Będzie trochę o muzyce i pieśniach świątecznych, ponieważ jakie prawdziwe święto może obejść się bez dobrej muzyki? Czy wiecie, że na Ukrainie są dwa rodzaje pieśni związanych ze świętami Bożego Narodzenia? Ale zacznijmy od czegoś, co doskonale znamy w Polsce. Mianowicie są to kolędy. Na Ukrainie kolędy nazywane są „koliadkami”, czyli dość podobnie.

Jedna kolęda, którą osobiście bardzo lubię, nazywa się „Oj raduj się, ziemio, Syn Boży narodził się”. Na Youtubie jest dużo wykonań tej kolędy, ale ta wersja, którą prezentuję poniżej, jest chyba najbardziej tradycyjna, bez udziwnień i nowoczesnych aranżacji.

Drugim rodzajem pieśni są pieśni śpiewane kilka dni później, na tak zwane święto Starego Nowego Roku. Pamiętacie tę 13-dzienną różnicę pomiędzy starym a nowym kalendarzem, o którym pisałam w poprzednim poście? Stąd właśnie powstało dość kuriozalne pojęcie Starego Nowego Roku, czyli święto Sylwestra według starego kalendarza. I właśnie 13 stycznia, w wigilię Starego Nowego Roku dziewczyny chodzą pomiędzy domami sąsiadów i śpiewają „szczedriwky”, czyli pieśń z szczodrymi życzeniami dla gospodarzy.

Jedna z najbardziej popularnych szczedriwek nazywa się Szczedryk. Może poznacie tą piosenkę, ponieważ co ciekawe, szczególnie Amerykanie lubią używać tego motywu do swoich produkcji filmowych i animacji („Kevin sam w domu”, „Harry Potter”, „Simpsonowie” czy „South Park”). To jest wersja angielska w wykonaniu wspaniałego zespołu muzycznego Pentatonix.

A oto oryginał, nieunowocześniony, ale za to w przepięknej scenografii starożytnych mozaik i fresków jednej z najstarszych cerkwi na świecie – Soboru Sofii w Kijowie.

Mam nadzieję, że tych kilka muzycznych przykładów zachęci Was do spędzenia dodatkowych chwil w klimatach świątecznych. Miło jest trochę się zatrzymać i zastanowić się nad ich prawdziwym sensem.

Zobacz więcej