Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Praca plastyczna – maskonur

Praca przeznaczona jest dla starszych grup przedszkolnych i pierwszych klas szkoły podstawowej.

MATERIAŁY

  • gruby biały papier A4
  • kredki świecowe różnych kolorów
  • czarna farba plakatowa
  • gruby pędzel
  • ostre narzędzie do zdrapki (wykałaczka do zębów lub narzędzie do lepienia gliny/plasteliny)
  • szablon maskonura, do pobrania

Instrukcja

Dzieci kolorują kartę A4 kredkami świecowymi. Nie ma znaczenia, w jakiej kolejności będą używane kolory, ale dzieci mogą się zastanowić, w której części kartki będzie znajdował się charakterystyczny dziób maskonura i pokolorować to miejsce czerwoną kredką.

Kolorowa, olejna warstwa powinna być jednolita i dość gruba (potem będzie łatwiej robić zdrapkę). Następnym krokiem jest czarna warstwa, która powstaje przy pomocy czarnej farby plakatowej. Być może trzeba będzie nałożyć dwie warstwy farby (w zależności od gęstości farby). Ideałem jest czarna warstwa bez jakichkolwiek kolorowych prześwitów. Dzieci zostawiają kartkę do kompletnego wyschnięcia.

Nauczyciel drukuje i wycina szablon maskonura z załącznika (dla każdego dziecka po jednym). Po wyschnięciu farby dzieci przykładają szablon do pomalowanej kartki i trzymając jedną ręką, obrysowują go przy pomocy ostrego narzędzia (np. wykałaczki). Teraz zaczyna się prawdziwa magia. Dzieci usuwają szablon i zaczynają wydrapywać szczegóły ptaka: dziób, oczy, łapy i piórka. Dzieci mogą zwrócić uwagę, które części ptaka są czarne (i odpowiednio zostawić te miejsca prawie nietknięte), a które białe – te można cieniować w dowolny sposób.

Scenariusz zajęć powstał w ramach Akcji “Dzieciaki ratują zwierzaki” organizowanej przez TupTupTup.org.pl

Powiązane