Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Nieuchwytny nietoperz

Nietoperze są bardzo szybkimi zwierzętami, potrafią latać z prędkością 52-55 km/h. Spróbujemy odtworzyć lot nietoperza, wykorzystując nietrudny eksperyment z dziedziny fizyki. 

Cel: zapoznanie się z pojęciem prędkości oraz wprowadzenie dzieci przez eksperyment fizyczny w temat poruszania się nietoperzy  

Czas: 15-30 min.

MATERIAŁY

 • czarny papier 
 • szablony nietoperzy z zadania „Nocny patrol”
 • ołówek
 • nożyczki 
 • taśma dwustronna  
 • rurka do picia
 • grubsza nić
 • balonik do nadmuchania

Przebieg zadania

Najlepiej to zadanie wykonać w kilkuosobowej grupie, ponieważ będzie potrzebna pomoc kilku rąk.  

 1. Jedno dziecko obrysowuje szablon nietoperza lub samo rysuje kształt nietoperza (w wypadku starszych dzieci), i wycina go. 
 2. W tym czasie kolejne dziecko odcina 10-cm. kawałek rurki do picia napojów i przewleka przez  na nią nić (w zależności od wielkości balonu nić może być dłuższa, np. 3-5 metrów, patrz krok dalej). Dziecko, które wycinało nietoperza, przykleja go do rurki z góry, najprościej będzie to zrobić na taśmę dwustronną.
 3. Oba końce nici można przywiązać do mebli albo innych ciężkich przedmiotów, najprościej będzie jednak, jeśli końce nici będą trzymane przez dzieci; ważne, żeby nić była naprężona. 
 4. Kolejne dziecko nadmuchuje balon, ale nie zawiązuje go. Przykleja balon do rurki przy pomocy taśmy dwustronnej. O pomoc można poprosić osobę dorosłą, ponieważ jakość wykonania tego kroku rzutuje na powodzenie eksperymentu. 

I ostatni krok, dziecko trzymające balon, puszcza go, a nietoperz wprawiony w ruch przez powietrze, które wydostaje się z balona, zaczyna latać z zawrotną prędkością. Ze starszymi dziećmi można policzyć, w jakim czasie nietoperz pokonał jaki dystans. Będzie to jego prędkość.    

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej