Dziedzictwo kulturowe, Plastyka

Maska na karnawał

Karnawał trwa pełną parą, a w wielu przedszkolach i szkołach lada moment rozpoczną się bale przebierańców. Można oczywiście na tę okazję kupić jakiś specjalny kostium karnawałowy, których obecnie nie brakuje w sklepach, ale w tym przypadku niestety jesteśmy skazani na pewną rutynę i kompletny brak zaskoczenia, a przecież nie o to chodzi w balu przebierańców! W ubiegłym roku w przedszkolu mojej córki wszystkie dziewczynki były albo księżniczkami, albo Elzami z filmu „Kraina lodu”. Wyobraźcie sobie dziesięć niemal identycznych księżniczek… Nie mam nic przeciwko Disneyowi, ale chciałabym, żeby rodzice podchodzili z większą inwencją do zabawy, a do tego niewiele potrzeba. Stwórzmy więc swoją własną maskę karnawałową!

MATERIAŁY

  • Papier kolorowy
  • Ołówek i gumka
  • Scyzoryk
  • Nożyczki
  • Klej
  • Cekiny, naklejki
  • Biały ołówek
  • Gumka lub wstążka
  • Ew. szablon maski kota

Krok 1

Jeśli zdecydowaliście się przygotować maskę kota, dla uproszczenia proponuję odrysować/wydrukować szablon, który przygotowałam specjalnie dla Was! Szablon będzie dość podobny dla każdego innego typu zwierzaka, potrzebne będą jedynie małe modyfikacje – np. uszy, nos lub kształt oczu. Więc jeśli akurat strój kotka to nie to, o czym marzy Wasze dziecko, też można sięgnąć po wykrojnik. Wycinamy szablon, przykładamy do papieru kolorowego, obwodzimy ołówkiem wszystkie elementy i wycinamy je. Wybrałam papier większej gramatury, maska będzie miała dziurki na gumkę, więc żeby nie podarła się przy pierwszej okazji, lepiej się zabezpieczyć. Wycinamy również wszystkie dodatkowe elementy dekoracyjne – w naszym przypadku były to trójkąty na uszy, nos i obwódka na oczy.

Krok 2

Przyklejamy nos, uszy i obwódki oczu na maskę. Rysujemy kotkowi wąsy. Rozcinamy ją po bokach i u góry, sklejamy w ten sposób, żeby powstały trójwymiarowe zarysy kociej mordki. Na bokach maski robimy nożycami małe dziurki, przewlekamy gumkę z jednej strony, robimy węzełek. Powtarzamy czynność po drugiej stronie. Maskę według życzenia ozdabiamy koralikami, cekinami, błyskotkami różnego rodzaju. Przyznam, że na czarnym tle wszystkie błyszczące elementy wyglądają atrakcyjnie i dość karnawałowo, więc warto ozdobić ją czymś błyszczącym.

Krok 3

Ubieramy kostium i idziemy na bal w świetnym humorze i absolutnie niepowtarzalnej masce!!!

Zobacz więcej