Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Czego boi się słoń?

Czy to wielkie i majestatyczne zwierzę ma naturalnych wrogów w swoim środowisku? Smutna wiadomość jest taka, że słonie nie mają naturalnych wrogów w swoim środowisku oprócz człowieka. Wszystkie gatunki słoni obecnie są zagrożone wyginięciem. W Afryce rocznie ginie 20 000 słoni, a populacja na przestrzeni ostatnich stu lat zmniejszyła z 10 milionów do około 400 tysięcy. Populacja słoni indyjskich na przestrzeni ostatnich stu lat zmniejszyła się co najmniej o połowę. Słonie są zwierzętami dziko żyjącymi i przez duży wzrost populacji ludzi, coraz więcej terenów jest przekształcanych na tereny rolne i coraz mniej miejsca pozostaje na naturalne siedliska słoni. Podczas swoich wędrówek słonie niszczą uprawy, są postrzegane jako wrogowie i zabijane. Zabijane są również przez kłusowników. Ich ciosy oraz skóra w niektórych środowiskach nadal są uważane za materiały ekskluzywne i niezwykle wartościowe. Jeżeli nie będziemy chronić tych niezwykłych największych ssaków lądowych grozi im całkowite wyginięcie w najbliższym czasie. Żeby pobudzić dzieci do refleksji, proponujemy zagrać w grę Labirynt, która pomoże słonikowi ukryć się w jego naturalnym środowisku.

Czas: 10 minut

Cel: zapoznanie dzieci z tematem zagrożenia słoni wyginięciem, ćwiczenie małej motoryki.

Grafika labiryntu

MATERIAŁY

  • Kolorowe kredki
  • Wydruk zadania (załącznik)

Przebieg zadania

Zadaniem dziecka jest znalezienie przejścia do lasu (start na górze kartki) w taki sposób, żeby nie przeciąć żadnej linii. 

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane