Archipelag Madera, Zabawy

Lewady – wędrówka wzdłuż wodnych kanałów

Jesień. Ludzie spacerują lewadami na Maderze

Czy wiesz, że … przez Maderę wiją się kanały wodne z XVI wieku?

Ich głównym zadaniem jest doprowadzanie wody na pola uprawne. Wzdłuż kanałów poprowadzono wąskie ścieżki, tzw. lewady (levadeiro). Czasem dróżki biegną tuż nad urwiskiem. Spacery nimi dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń i pozwalają nacieszyć się przepięknymi widokami.

Powstały, by usprawnić nawadnianie upraw bananów, winorośli, trzciny cukrowej. Początkowo drążono je w skałach wulkanicznych lub w drewnie, potem do budowy używano kamieni bazaltowych, z czasem zaczęto wylewać betonowe konstrukcje.

Długość lewad na Maderze to ok. 3100 km. Obecnie biegną wzdłuż nich liczne trasy trekkingowe. Spacery nimi dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń i pozwalają nacieszyć się przepięknymi widokami. Na wędrówkę można wybrać się indywidualnie, z rodziną lub z grupą i przewodnikiem. Wygodne, nieślizgające się buty to podstawa udanej wycieczki, bo ścieżki są kamieniste i bywają śliskie. Warto też wziąć ze sobą nieprzemakalną kurtkę, latarkę i lornetkę. 

Jesteś gotowy? Ruszamy!

Materiały

  • elementy układanki (POBIERZ)
  • papier
  • nożyczki

Instrukcja

Przy budowaniu kanałów wodnych początkowo używano dużych, bazaltowych kamieni. Starano się je tak dopasować aby żaden, nawet najdrobniejszy kamień nie został zmarnowany.  Gra którą przygotowaliśmy nawiązuje do tradycji nie marnowania zasobów.

Pobierz załącznik, wydrukuj i potnij na kawałki. Z elementów rozsypanki ułóż 5 identycznych kwadratów – czyli namiastkę ogromnych głazów tworzących ścianę lewady. Przy prawidłowym ułożeniu, nie powinien zostać żaden wolny element.

UWAGA: Dziecko powinno dostać wydrukowane i rozcięte elementy układanki. Załącznik służy od razu jako materiał wyjściowy i odpowiedź do zadania 😊

Partner

Logo partnera. Kolorowe koła układają się w napis Madera.

Archipelag Madera to wyspy, które poza zaskakująco łagodnym klimatem przez cały rok, z przyjemnymi średnimi temperaturami 25ºC latem i 17ºC zimą, oferują również szeroką gamę zajęć, dla wszystkich grup wiekowych i upodobań. Zachwycają krajobrazy, morze, przyroda, styl życia, ciepłe wzajemne pozdrowienia, spokój, bezpieczeństwo i wyjątkowa gastronomia.

Madera wita każdego odwiedzającego z otwartymi ramionami, wyjątkowym duchem i fascynującą różnorodnością atrakcji!

To więcej niż podróż, to zbiór doświadczeń, które na zawsze pozostaną w Twojej pamięci!

Powiązane

Dodaj komentarz