Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Kartka pop-up – gniazdo

 Wiele zwierząt i ptaków, by zatroszczyć się o odpowiednie dla siebie miejsce do odpoczynku, odchowania młodych, buduje gniazda. Choć powszechnie kojarzone są one z ptakami, to konstrukcje tego typu wykonują także zwierzęta np. krokodyle budują gniazda z trawy i roślin z rzeki, a czasami uzupełniają je o zebrane zębami błoto; karczowniki ziemnowodne (zwane szczurami wodnymi) budują pływające gniazda z trzcin; niektóre skunksu kopią nory, w których następnie zakładają gniazda, izolowane liśćmi, gałęziami, a nawet futrem. Niesamowicie sprawne w budowie gniazd są szympansy. Konstrukcje przez nie tworzone są zazwyczaj jednorazowe, każdego wieczoru zwierzęta budują nowe posłania. Splatają ze sobą połamane i powyginane gałęzie tak, by stworzyły platformę, a potem uzupełniają konstrukcję drobnymi gałązkami. Szympansie gniazda są solidne i czyste.

W zabawie plastycznej spróbujcie swoich sił w budowaniu gniazda z kolorowego papieru. Pomyślcie jakie zwierzę lub ptak mogłoby w nim znaleźć schronienie.

Cel

 • Zapoznanie dzieci ze zjawiskiem budowania sobie schronienia przez zwierzęta i ptakiUWAGA: Instrukcja dotyczy gniazda szympansa, ale pomysł można modyfikować pod inny wybrany gatunek.

 

Czas: 20 minut

MATERIAŁY

 • sztywny czarny papier A4
 • mix kolorowych papierów (warto by znalazły się w nich odcienie brązowego, pomarańczowego, zielonego, czarny, biały, można wykorzystać papier ozdobny z roślinnymi motywami)
 • nożyczki
 • klej
 • wełna czesankowa (kilka ciemniejszych włókien)
 • kredki

Przebieg zadania

 1. Czarny sztywny papier zginamy tak, by powstała otwierana kartka.
 2. Papier w kolorach brązowym, pomarańczowym, ciemnozielonym tniemy na wąskie paski (5-7mm) różnej długości.
 3. Zaginamy końcówki pasków i smarujemy je klejem, a następnie przyklejamy do wnętrza sztywnej czarnej kartki tak, by uzyskać kształt gniazda. Warto spleść ze sobą niektóre z pasków.
 4. Z papieru w odcieniach zieleni lub w roślinne wzory, wycinamy mniejsze fragmenty lub kształty liści i kształtujemy koronę drzewa. Przyklejamy wszystkie elementy.
 5. Kredkami dorysowujemy pień i gałęzie drzewa.
 6. Opcjonalnie na zewnętrznej stronie kartki możemy dokleić wycięte z papieru buzię i oczy.
14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej