Wiele zwierząt i ptaków, by zatroszczyć się o odpowiednie dla siebie miejsce do odpoczynku, odchowania młodych, buduje gniazda. Choć powszechnie kojarzone są one z ptakami, to konstrukcje tego typu wykonują także zwierzęta np. krokodyle budują gniazda z trawy i roślin z rzeki, a czasami uzupełniają je o zebrane zębami błoto; karczowniki ziemnowodne (zwane szczurami wodnymi) budują pływające gniazda z trzcin; niektóre skunksu kopią nory, w których następnie zakładają gniazda, izolowane liśćmi, gałęziami, a nawet futrem. Niesamowicie sprawne w budowie gniazd są szympansy. Konstrukcje przez nie tworzone są zazwyczaj jednorazowe, każdego wieczoru zwierzęta budują nowe posłania. Splatają ze sobą połamane i powyginane gałęzie tak, by stworzyły platformę, a potem uzupełniają konstrukcję drobnymi gałązkami. Szympansie gniazda są solidne i czyste.
W zabawie plastycznej spróbujcie swoich sił w budowaniu gniazda z kolorowego papieru. Pomyślcie jakie zwierzę lub ptak mogłoby w nim znaleźć schronienie.
Cel:
- Zapoznanie dzieci ze zjawiskiem budowania sobie schronienia przez zwierzęta i ptakiUWAGA: Instrukcja dotyczy gniazda szympansa, ale pomysł można modyfikować pod inny wybrany gatunek.
Czas: 20 minut
MATERIAŁY
- sztywny czarny papier A4
- mix kolorowych papierów (warto by znalazły się w nich odcienie brązowego, pomarańczowego, zielonego, czarny, biały, można wykorzystać papier ozdobny z roślinnymi motywami)
- nożyczki
- klej
- wełna czesankowa (kilka ciemniejszych włókien)
- kredki
Przebieg zadania
- Czarny sztywny papier zginamy tak, by powstała otwierana kartka.
- Papier w kolorach brązowym, pomarańczowym, ciemnozielonym tniemy na wąskie paski (5-7mm) różnej długości.
- Zaginamy końcówki pasków i smarujemy je klejem, a następnie przyklejamy do wnętrza sztywnej czarnej kartki tak, by uzyskać kształt gniazda. Warto spleść ze sobą niektóre z pasków.
- Z papieru w odcieniach zieleni lub w roślinne wzory, wycinamy mniejsze fragmenty lub kształty liści i kształtujemy koronę drzewa. Przyklejamy wszystkie elementy.
- Kredkami dorysowujemy pień i gałęzie drzewa.
- Opcjonalnie na zewnętrznej stronie kartki możemy dokleić wycięte z papieru buzię i oczy.


Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.