Plastyka, Warsztaty

Karczma Ochota

Celem zadania „karczma Ochota”  jest zapoznanie dzieci z historią powstania nazwy dzielnicy Ochota. Ponadto dzieci dowiedzą się jakie są tradycyjne regionalne potrawy oraz jak mogła wyglądać karta dań w karczmie serwującej tradycyjną, polską kuchnię. Stworzą przepis na królową warszawskich deserów – “Napoleonkę”, którą z pomocą rodziców/opiekunów będą mogły wykonać w domu. Mogą też wykonać ciastko lub dowolne inne danie z karty z plasteliny lub masy solnej.

MATERIAŁY

  • karta dań (zał. do pobrania),
  • prezentacja ze zdjęciami potraw z karty dań (zał. do pobrania),
  • przepis na Napoleonkę (zał. do pobrania),
  • kartki z bloku rysunkowego,
  • kredki/flamastry lub plastelina
  • plastelina lub masa solna (opcjonalnie)
  • pędzle i farby do pokolorowania masy solnej (opcjonalnie)

Karczma Ochota - Historia

Karczma Ochota. Można by powiedzieć, że właśnie w tym miejscu nazwa dzielnicy „Ochota” miała swój początek. Na rogu ulic Kaliskiej i Grójeckiej stała niegdyś karczma o nazwie „Ochota”. Jej położenie nie było przypadkowe. Ulica Grójecka (choć jeszcze wtedy nikt tak jej nie nazywał) była częścią Szosy Krakowskiej, czyli głównej drogi łączącej Warszawę z Krakowem. Osoby podróżujące dorożkami i bryczkami z Krakowa do Warszawy po 2 dniach drogi często gościły w karczmie. Miejsce spotkań i odpoczynku było tak sławne, że wszyscy podróżni, a z czasem i mieszkańcy, obszar naokoło karczmy zaczęli nazywać „Ochotą”. Obecnie po Karczmie Ochota nie ma niestety ani śladu, ale nazwa pozostała.

Krok 1

Zapoznaj dzieci z krótką historią nazwy dzielnicy Ochota. Pobierz kartę dań (powyżej). Przeczytaj dania, które na niej się znajdują. Porozmawiajcie o potrawach. Spytaj, czy dzieci je znają? Czy próbowały? Czy smakowały im? Czy znają ich skład? Zastanówcie się wspólnie, czy to zdrowe pożywienie oraz czy potrawy są nadal popularne wśród dzisiejszych mieszkańców Warszawy. Co się zmieniło? (np. jakie nastąpiły zmiany żywieniowe, ludzie zaczęli bardziej dbać o zdrowie). Aby pokazać dzieciom, jak wyglądają poszczególne dania, możesz posłużyć się prezentacją ze zdjęciami potraw (załącznik do pobrania powyżej).

Krok 2

Powiedz dzieciom, że teraz wspólnie opracujecie przepis na deser. Pobierz załącznik z przepisem Napoleonki, jako podpowiedź dla Ciebie. Zapytaj dzieci, czy wiedzą, co jest potrzebne do przygotowania najbardziej znanego warszawskiego ciasta?

Zadanie dla dzieci w wieku 6-8 lat:

Rozdaj kartki z bloku rysunkowego. Pokaż zdjęcie Napoleonki. Zapytaj, z czego powinien składać się przepis na danie (listy składników, opis czynności, ewentualnie zdjęcia gotowego dania). Niech dzieci same spróbują opracować kartę książki kucharskiej. Jeśli jeszcze nie potrafią pisać, mogą wszystkie czynności narysować. Po zakończonej pracy zachęć dzieci do zabrania przepisów do domu i wspólnego rodzinnego gotowania.

Zadanie dla dzieci w wieku 3-5 lat:

Zamiast opracowywać przepis do książki kucharskiej dzieci mogą wykonać Napoleonkę z plasteliny, masy solnej lub innej masy plastycznej, a potem ją pokolorować.

logo zakochaj się w Warszawie

Post powstał w ramach projektu “Dzieci poznają swoją dzielnicę” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Powiązane