Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Jak pomagamy maskonurom i wielorybom

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda pomoc dzikim zwierzętom i ich rehabilitacja? Jeśli jesteście ciekawi, mamy dla Was filmy mówiące o tym, w jaki sposób przebiega opieka nad zwierzętami w Islandii.

MATERIAŁY

  • filmy o wolontariuszach
  • film SPA maskonurów

Instrukcja

Nauczyciel informuje, że w trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się, w jaki sposób dzieci z innego państwa – z Islandii – w okresie wakacyjnym zamieniają się w ekopatrol i przez dwa miesiące, w środku nocy, pomagają pewnemu gatunkowi ptaków, dotrzeć do Oceanu Atlantyckiego. Przed pokazaniem dzieciom filmów mówiących o ochronie maskonurów (zał. 3.1) nauczyciel przekazuje swoimi słowami najważniejsze informacje dotyczące maskonurów i „ekopatrolu”:

 

POMOC MASKONUROM
Czy wiecie, że każdego roku na Islandii w okresie letnim dzieci i ich rodzice zamieniają się w „ekopatrol” i ratują biedne ptaki przed niebezpieczeństwami czyhającymi na islandzkich drogach i podwórkach? Jak to się dzieje i dlaczego dzieci pomagają właśnie maskonurom? Oto najważniejsze informacje. Maskonury to arktyczne ptaki, które nazywane są „papugami Arktyki”. Nazwa ta związana jest z ich dziobem, który jest niezwykle barwny i wielokolorowy. Maskonury niemal całe swoje życie spędzają na oceanie. W poszukiwaniu pokarmu potrafią nurkować na głębokość nawet 40 metrów. Żyją w pojedynkę, rzadko łącząc się w pary lub grupy.

Gdy nastaje wiosna, wszystko się zmienia. W okolicach kwietnia dorosłe maskonury płyną gromadnie w stronę lądu. Większość z nich wybiera Islandię oraz przybrzeżne wyspy Maskonury łączą się tam w pary. Gdy raz kogoś wybiorą, pozostają w stałym związku na całe życie. Wiosną samiczka składa jajo, a następnie dwoje dorosłych maskonurów zajmuje się pisklęciem przez okres 2–3 miesięcy. Składanie jaj i karmienie pisklaka to jedyny moment w życiu maskonurów, który sprawia, że ptaki te schodzą na ląd. Maskonury nie mogą znieść jaja w oceanie. Czy wiecie dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jajo zatonęłoby, zmarzło i żaden pisklak by się z
nich nie wykluł.

Czy wiecie, jak wygląda nora maskonura? Maskonury kopią głęboką jamę, na około metr, i tam składają jajo. Zwykle jedna para składa tylko jedno jajo. Gdy młody maskonur wykluje się, rodzice na zmianę opiekują się nim i dokarmiają, przynosząc codziennie porcję ryb z oceanu. Kiedy maluch podrośnie już wystarczająco, że jest samodzielny, rodzice żegnają się z nim i z dnia na dzień opuszczają gniazdo. Początkowo maskonur jest zdezorientowany. Ma nadzieję, że rodzice ponownie powrócą do niego z jedzeniem. Po 2–3 dniach, gdy już dobrze zgłodnieje, pod osłoną nocy wychodzi z gniazda. Wabiony światłem księżyca, frunie w stronę oceanu. Jeśli uda mu się dotrzeć do morza, to jest bezpieczny. Na morzu spędzi kilka kolejnych lat. Dopiero gdy osiągnie wiek dojrzewania, powróci na wyspę, by poznać swoją partnerkę czy partnera na całe życie.

Obecnie dla wielu maskonurów moment wylotu z gniazda nie kończy się dobrze. Ptaki, zamiast udać się w stronę księżyca, lecą w stronę światła latarni ulicznej czy okna. Zderzając się z przeszkodą, uszkadzają sobie skrzydła. Czasem nic im się nie dzieje, ale zdezorientowane zupełnie nie wiedzą, gdzie było ich gniazdo, a gdzie jest ocean. Chodzą po ulicach i chodnikach, szukając schronienia. Czasem zderzenie z latarnią powoduje złamanie skrzydła. Niezbędna jest wtedy pomoc weterynarza.

I tu wkracza ekopatrol. W lipcu, sierpniu i wrześniu do pomocy maskonurom wkraczają dzieci. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym budzą się w okolicy północy i zamieniają się w ekopatrol. Dzieci i ich rodzice sprawdzają okoliczne ulice, przystanki i
podwórka w poszukiwaniu małych, zagubionych lub rannych maskonurów. Kiedy odnajdą takiego malucha, sprawdzają, czy potrzebuje pomocy weterynarza. Jeśli pomoc jest niezbędna, następnego dnia rano jadą do ośrodków ratowania dzikich zwierząt. Jeśli maskonur jest cały i zdrowy, a jedynie zagubiony, to następnego dnia rano ważą go na wadze, wysyłają raport do ośrodka ratowania dzikich zwierząt, a następnie wraz z rodzicami wypuszczają malucha do morza. Nocny, letni ekopatrol to już islandzka tradycja. Niemal każde dziecko mieszkające w pobliżu lęgowisk maskonurów wstaje w ciągu tygodnia kilka razy w nocy, by pomóc bezbronnym dzikim zwierzętom.
Pomoc maskonurom potrzebna jest jeszcze w jednej ważnej sytuacji. W przypadku wycieku ropy naftowej maskonury potrzebują
natychmiastowej pomocy. Na filmie SPA maskonurów (zał.3.2) zobaczycie, że w przypadku wycieku ropy potrzebne jest szybkie działanie. Ropa naftowa może powodować trwałe uszkodzenie gruczołu kuprowego, czyli miejsca gdzie wytwarzana jest tłusta substancja, zabezpieczająca pióra ptaka przed przemoknięciem.

Po przekazaniu informacji nauczyciel puszcza film pokazujący jak młodzi uczestnicy ekopatrolu przynoszą maskonura do Centrum Rehabilitacji Dzikich Zwierząt na Islandii (zał. 3.1) oraz w jaki sposób takie centra pomagają chorym maskonurom na co dzień: oczyszczają ropę ze skrzydeł, a następnie wypuszczają na wolność.

Dzieciaki Ratują Zwierzaki Prezentacja 1024x768 Min

Scenariusz zajęć powstał w ramach Akcji „Dzieciaki ratują zwierzaki” organizowanej przez TupTupTup.org.pl

Powiązane