Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Ile pingwinów zmieści się na wyspie?

Pingwiny mają wyjątkowy sposób na ochronę przed zimnem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zbierają się w grupy, jeden obok drugiego, tyłem do wiatru i PRZYTULAJĄ SIĘ! Ściśnięte blisko siebie grzeją się jeden od drugiego.

Cele:

  • Ćwiczenie małej motoryki poprzez robienie stempli z palców
  • Rozwój wyobraźni, że z kształtu odcisku palca można stworzyć pingwina
  • Zdobywanie wiedzy o tym, że czasami w grupie można razem osiągnąć cel i poczucie bezpieczeństwa, którego nie dałoby się osiągnąć samemu

Czas: 20 minut

MATERIAŁY

  • kartki papieru A4 z szablonem pustego okręgu o średnicy 10cm
  • czarna farba do odciskania palców
  • kredki do rysowania oczu, dzioba, skrzydeł i nóżek

Przebieg zadania

Przedstawiamy dzieciom historię o tym, jak pingwiny gromadzą się w grupy i przytulają, by przetrwać silne mrozy, jak ogrzewają się od siebie nawzajem. Mówimy o tym, jak ważne jest życie w grupie, w społeczeństwie.

Wręczamy każdemu dziecku kartkę z szablonem pustego okręgu i prosimy, by umieściło w okręgu jak najwięcej przytulonych do siebie pingwinów, które będą symbolizowane przez odciski palców. Potem każdemu odciskowi dorysowujemy oczy, dziób, skrzydła i nogi. Na koniec liczymy, kto ile przytulonych pingwinów zmieścił na wyspie. Następnie dzieci mogą pokolorować kartkę wokół wyspy z pingwinami według własnych pomysłów.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane