Dziedzictwo kulturowe, Zabawy

Ikony – dziedzictwo prawosławnych Słowian

Czy wiecie, że jednym z kluczowych i absolutnie niezbędnych elementów wyposażenia prawosławnej cerkwi są ikony? Są też nierozłączną częścią kultury i tradycji narodów Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Wierzy się, że ikona to święty obraz, na którym namalowane są postacie świętych i sceny z ich życia. Pierwowzorem ikon było prawdopodobnie malarstwo pierwszych chrześcijan w katakumbach, czyli grobowcach. Kiedyś chrześcijaństwo nie było religią uznawaną przez państwo, ale cmentarze były „nietykalne” dla władz, co dawało swobodę w ich dekoracji różnymi malowidłami wykorzystującymi symbole biblijne.

Ikony malowano najczęściej na specjalnie przygotowanych drewnianych deskach, a na gotową ikonę czasem nakładano sukienkę – odlaną w srebrze lub złocie warstwę, która zasłaniała całą ikonę oprócz twarzy świętych. Na ikonach znajdziecie również litery, które mówią nam o tym, kogo widzimy na ikonie. Często twarze świętych na ikonach są bardzo podobne do siebie, więc napisy mają za zadanie ułatwienie rozpoznania osoby. Napisy na ikonach są za zwyczaj pisane cyrylicą (czyli alfabetem wschodnich Słowian).

cyrylica

Tak wygląda cały alfabet cyrylicy. Pod niektórymi literami znajdziecie ich transliterację na język polski. Powiedzcie, jakie litery w cyrylicy są podobne do polskich? Czy czytamy je tak samo? I tu właśnie leży podstawowa różnica. Często litery czytamy zupełnie inaczej. Na przykład literkę P w cyrylicy czytamy jak polskie R, a polskiemu P w cyrylicy odpowiada zupełnie inny znak graficzny.

Wykorzystując alfabet cyrylicy, spróbujcie znaleźć ikonę Świętej Marii Magdaleny, którą możecie obejrzeć też w cerkwi Św. Marii Magdaleny. Jak już zidentyfikujecie ikonę, odwiedźcie cerkiew i zobaczcie, jak wygląda jej oryginał w świątyni, której patronką jest właśnie Św. Maria Magdalena.

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.