Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Gdzie mieszka bocian?

Bocian biały to ptak, którego możemy spotkać w różnorodnych środowiskach, zarówno naturalnych siedliskach, jak i tych zmienionych przez działalność człowieka.

Najczęściej bociany białe wybierają obszary mokre, takie jak bagna, nadbrzeżne tereny rzek czy stawy. Woda odgrywa kluczową rolę w życiu bociana białego. To tam znajdują obfitość pożywienia, takiego jak płazy, ryby i owady. 

Lubią żerować na łąkach i pastwiskach, gdzie łatwo znajdą pożywienie. Bociany białe potrafią doskonale się odnaleźć w obszarach wiejskich i podmiejskich, często zakładając swoje gniazda na dachach budynków, na kominach lub na specjalnych platformach stworzonych przez ludzi. 

Bociany białe są również znane ze swojej zdolności do wędrówek. Podczas migracji, przemieszczają się na znaczne odległości. To sprawia, że są niezwykle elastycznymi ptakami, przystosowującymi się do różnorodnych warunków środowiskowych.

Proponujemy wykonać z dziećmi ciekawą pracę plastyczną, która posłuży nie tylko do utrwalenia wiedzy na temat środowiska zamieszkania bocianów, lecz także jako świetne narzędzie do wspólnej zabawy. 

Cel

 • Zaznajomienie dzieci ze środowiskiem zamieszkania bociana

 

Czas: 45 minut

MATERIAŁY

 • Papier w kolorach biały, czerwony, zielony
 • Duży płaski karton
 • Kolorowe bibuły w odcieniach zielonego i niebieskiego
 • Instrukcja wykonania bociana
 • Instrukcja żabki origami
 • Klej 
 • Nożyczki

Przebieg zadania

 1. Wykonujemy papierowe bociany posługując się instrukcją z załącznika 1.2. Zaczynamy od wykonania dzioba, składając kwadratowy czerwony papier zgodnie ze wskazówkami wideniejącymi na instrukcji. Do wykonania boćka warto wykorzystać nieco sztywniejszy papier. Elementy dzioba zaginamy i składamy w trójkąt, a następnie łączymy ze sobą. Do górnej części dzioba doklejamy białe kółko i domalowujemy  oczy. 
 2. Wykonujemy żabki w technice origami zgodnie z instrukcją z załącznika 1.1. 
 3. Wykonujemy staw z kartonu i bibuły. W tym celu wyklejamy ścianki kartonu na zielono, a dół na niebiesko. Możemy ozdobić nasz staw również liśćmi lilii wodnej, albo innymi roślinami w zależności od wyobraźni. 
14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej