> Zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami koszerności.
> Nauczenie dzieci, z mięsa których zwierząt, po odpowiedniej obróbce, mogą być przygotowane posiłki koszerne.
> Nauczenie rozpoznawania produktów koszernych z 3 kategorii żywieniowych: produkty mięsne, nabiał oraz produkty parwe (w większości warzywa i owoce oraz inne produkty, nie należące do kategorii mięsa ani nabiału).
MATERIAŁY
> karty zadań z zał. (przedstawiającego produkty koszerne i niekoszerne)
> kredki
Przebieg zadania
Poproś dzieci, aby usiadły w ławkach. Rozdaj dzieciom po jednej wydrukowanej stronie z zał. Dzieci będą mieć za zadanie zaznaczyć te produkty, które mogą posłużyć do stworzenia koszernych potraw, czyli dozwolonych do spożycia. Niech dzieci słuchają uważnie, bo Żydzi mają wiele wyjątków. Mięs czy wędlin z wielu zwierząt po prostu nie wolno spożywać – są one niekoszerne. A co to jest produkt koszerny?
Koszerność
Koszerność to zespół reguł w prawie żydowskim, mówiący o tym, które produkty są dozwolone do spożycia. Innymi słowy to zasady mówiące o tym, co wolno jeść i pić, a co jest zabronione. Chrześcijanie poszczą w piątki – nie jedzą wtedy produktów mięsnych. Muzułmanie nigdy nie jedzą wieprzowiny – czyli mięs i wędlin wyrabianych ze świni. Żydzi mają dużo bardziej restrykcyjne i sprecyzowane zasady. Niektóre produkty są dozwolone do spożycia – takie jak warzywa i owoce, ale tylko pod warunkiem, że będą podane w odpowiedni sposób. Na przykład sałata sama w sobie jest koszerna – czyli dozwolona do spożycia. Przestaje być jednak koszerna, gdy znajdzie się w niej mała istota żywa – np robaczek. Nabiał jest koszerny, czyli można go spożywać. Jeśli jednak ktoś postanowi pomieszać mleko lub produkty mleczne (takie jak jogurt czy śmietana) z produktami mięsnymi i zrobić sos do mięsa na bazie śmietany, to takie danie nie jest już koszerne. Według reguł koszerności produkty mleczne można spożywać najwcześniej po godzinie, a czasem i sześciu godzinach od zjedzenia mięsa. Mięsa nie można nawet gotować w garnku, w którym stało mleko.
Jest wiele szczegółowych zasad dotyczących koszerności. W ramach niniejszych zajęć chcemy, aby dzieci poznały 3 kategorie produktów koszernych: produktów mięsnych, nabiału oraz produktów parwych (nie należących do kategorii mięsa ani nabiału).
Przeczytaj dzieciom poniższą informację o koszerności produktów i poproś, aby dzieci na swojej kartce znalazły wszystkie produkty, które ortodoksyjni Żydzi mogą zjeść w ciągu dnia.
Produkty koszerne możemy podzielić na 3 kategorie, o których powiemy dalej.
Produkty mięsne
1. Produkty mięsne
- Mięso może pochodzić od zwierzęcia parzystokopytnego – czyli posiadającego 4 kopyta i jednocześnie przeżuwającego – co w praktyce ogranicza się do roślinożerców;
- Nie spożywamy krwi – jest zakazana. Nie można więc jeść na przykład kaszanki;
- Zwierzęta muszą być zabite w odpowiedni sposób – humanitarny.
koszerne mięso to: cielęcina, wołowina, sarnina, baranina, jagnięcina, kozina
mięso niekoszerne to: wieprzowina, dziczyzna, konina, oślina
ptactwo koszerne to w większości ptactwo hodowlane: kaczka, kura, gęś, indyk, gołąb, kuropatwa, przepiórka, bażant;
ptactwo niekoszerne to ptactwo drapieżne lub padlinożerne: orzeł, sowa, mewa, jastrząb.
Nabiał
– nie może być spożywany razem z mięsnym pokarmem;
– musi pochodzić od koszernego zwierzęcia;
nabiał koszerny: każdy nabiał spełniający powyższe zasady jest koszerny: mleko, jogurt, masło, śmietana.
Produkty parwe
– produkty parwe nie są ani mięsne, ani mleczne;
– przede wszystkim to produkty roślinne: owoce, warzywa, zioła, kwiaty, zboża, kawa, orzechy, jajka, kasze, bakalie – które można jeść do woli
– są to również produkty zwierzęce, ale nie posiadające krwi lub jej małą ilość, tj.:
jaja (z wyjątkiem jaj pochodzących od ptaków dziko żyjących – niekoszernych);
ryby, które mają łuski i płetwy: karp, pstrąg, śledź, łosoś (są jednak wyjątki: ryby niekoszerne: jesiotr, rekin, węgorz).