Woda, Zabawy

Uratuj wioskę – dostarcz wodę na czas

Zastanawialiście się kiedyś skąd nasi przodkowie brali wodę i jak sobie radzili, gdy systemy wodociągowe nie były tak rozwinięte jak w dzisiejszych czasach? A może obecnie w dalszym ciągu są na świecie miejsca, w których ludzie nie mają dostępu do bieżącej wody? Dzisiaj postaramy się wczuć w sytuację takich osób i dostarczyć wodę na czas do naszej wioski. Do dzieła! 🙂

Wprowadzenie

Gra prowadzona jest na podwórku, najlepiej w ciepłe dni. Powiedzcie dzieciom, że niektóre tereny na naszej planecie mają bardzo ograniczone zasoby wody. Daleko stąd nie każda osada ma bieżącą wodę w kranach. Czasem woda znajduje się w studni oddalonej od wioski o 30 minut drogi, którą ludzie pokonują pieszo z dużymi baniakami na plecach lub głowach. Tymczasem woda jest niezbędna do przeżycia.

Wytłumaczcie dzieciom, że ich zadaniem będzie przetransportowanie wody ze studni do wioski.

117654967 670458366876004 2160684716714515792 N 1

MATERIAŁY

  • 2 kubki plastikowe
  • 4 duże miski
  • woda

Przebieg zabawy

Dla wykonania tego zadania nabierzcie wodę do dwóch dużych misek. To będą studnie, z których dzieci będą czerpały wodę. Kolejne dwie duże, ale puste miski (będę one pełnić rolę osady) ustawcie w pewnej odległości od pierwszych dwóch misek.

Podzielcie klasę/grupę na dwa zespoły. Pierwszych dwoje dzieci z każdego zespołu nabierają po kubku wody z miski i ostrożnie przechodzą do pustych misek i wlewają do nich wodę, szybko wracają do swojego zespołu i przekazują kubek. Kolejna osoba wykonuje tę samą czynność.

Gra trwa dopóki cała woda ze studni nie zostanie przetransportowana do wiosek. Na wynik gry wpływa nie tylko szybkość uczestników, ale też ich skuteczność – po ukończeniu gry sprawdźcie razem w której misce uzbierało się więcej wody.

logotyp miasta st. Warszawa - syrenka

Projekt został sfinansowany przez Miasto st. Warszawa w ramach stołecznej inicjatywy „Lato w mieście”

Powiązane