Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Rozejrzyjmy się wkoło

Proponujemy wybrać się z dziećmi do lasu, albo do najbliższego parku i uważnie przyjrzeć się temu, co nas otacza. Warto ze sobą zabrać lupę, żeby móc dokładniej przyjrzeć się roślinom i owadom. 

Cel: ćwiczenie uważności, poznanie różnych gatunków roślin i zwierząt

Czas: 60 minut

MATERIAŁY

  • Karta obserwatora (załącznik 1.1)
  • Kredki 
  • Lupa (ewentualnie)

Przebieg zadania

Nauczyciel proponuje dzieciom wyobrazić sobie, że są na tej planecie po raz pierwszy. Dzieci mogą zamknąć oczy i chwilę pooddychać – poczuć powietrze, zastanowić się czy czują jakieś zapachy, co to może być. Następnie dzieci próbują wsłuchać się w dźwięki – czy słyszą odgłosy owadów, śpiew jakiegoś ptaka. Być może dzieciom uda się zobaczyć ptaszka – przyjrzeć się jak jest ubarwiony. Nauczyciel pomoże dzieciom rozpoznać i nazwać go. Jeżeli uda się zobaczyć jakieś owady, warto również im poświęcić chwilę uwagi. W załączonej karcie obserwatora jest miejsce na pokolorowanie ptaka i odwzorowanie skrzydeł motyla. Przyglądając się owadom nauczyciel może opowiedzieć dzieciom o ich niezwykłej roli, którą odgrywają w środowisku. Są zapylaczami roślin i bez nich ludzkość nie przetrwa na tej planecie.

W karcie pracy umieszczona jest również zagadka: “Oparzy nam skórę, wcale nie jest krzywa. Dzieci, uważajcie, bo to jest… p o k r z y w a”. Pokrzywa to roślina o szczególnych właściwościach leczniczych, którą bez trudu można odnaleźć w lesie bądź w parku. Mimo, że wygląda groźnie jest bardzo pożyteczna. 

Warto też obejrzeć z dziećmi inne rośliny w miejscu, w którym się przebywa. Fauna jest piękna i różnorodna. Zadaniem dzieci będzie również znalezienie trzech różnych listków i przy pomocy nauczyciela nazwanie roślin, z których pochodzą, a także namalowanie tych listków w karcie pracy. Warto odszukać takie egzemplarze, które mocno się różnią od siebie. 

Na koniec nauczyciel może przeprowadzić z dziećmi dyskusję, jak można chronić piękną przyrodę, która nas otacza. Ostatnie zadanie w karcie pracy, pomoże utrwalić tą wiedzę. Jest to kolorowanka, przedstawiająca dzieci sprzątające w parku. Zadaniem dzieci jest odnalezienie śmieci i pokolorowanie ich w pierwszej kolejności.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej