Słonie są największymi ssakami lądowymi żyjącymi na Ziemi. Obecnie na świecie występują przedstawiciele trzech gatunków słoni:
- słoń afrykański;
- słoń leśny;
- słoń indyjski.
Słonia indyjskiego możemy spotykać nie tylko w Indiach, ale całej Azji Południowej, słonia leśnego i afrykańskiego spotkamy w Afryce, niestety każdy z tych gatunków jest zagrożony wyginięciem.
Więcej na temat słoni
Po co słoniom trąba?
Trąba słonia to długi nos służący do wąchania, oddychania, trąbienia, picia, chwytania przedmiotów – zwłaszcza potencjalnego posiłku. Trąba słonia ma tysiące mięśni. Trąba słonia jest bardzo zwinna i silna. Na końcu trąby znajdują się dwie wypustki przypominające palce, które pomagają delikatnie chwytać różne przedmioty.
Czy słonie mają kły?
Mówienie, że słonie mają kły jest błędem, ponieważ słonie jako roślinożercy kłów nie posiadają. „Kły” słonia to są „ciosy” i są to po prostu przekształcone siekacze górne. Rosną one przez całe życie i służą do obrony i walki z innymi słoniami, kopania w poszukiwaniu jedzenia i wody oraz zdzierania kory z drzew. W porze suchej słonie używają ciosów do kopania w wyschniętych korytach rzek, tworząc otwory wodne. Takie otwory zapewniają wodę nie tylko im samym, ale też innym zwierzętom i ludziom.
U słoni afrykańskich siekacze górne występują zarówno u samców jak i u samic, jednakże te u samców są dłuższe. Wśród słoni indyjskich ciosy posiadają jedynie samce; samice posiadają tylko ich namiastkę. Ciosy słoni indyjskich są znacznie krótsze niż słoni afrykańskich.
Każdy gatunek słoni ma także zwykłe cztery zęby, w niczym jednak nie przypominają naszych zębów lub zębów innych zwierząt. Zęby słonia są wielkości bochenka chleba i służą do rozcierania jedzenia.
Co jedzą słonie?
Słonie są oczywiście roślinożerne. Żywią się głównie trawą, krzewami, łodygami, liśćmi i korą drzew. Dorosły osobnik potrafi czasem zjeść nawet całe młode drzewo! Oczywiście słonie też chętnie sięgają po owoce – m.in banany i figowce. Żeby się wykarmić, słoń jest w ciągłym poszukiwaniu jedzenia i spędza na to niemal cały dzień. W ciągu dnia potrafią zjeść nawet 200 kg pożywienia! Oprócz pokarmu słonie potrzebują także dużej ilości wody, ok. 200 litrów dziennie. Muszą stale nawadniać organizm, ponieważ zamieszkują bardzo gorące tereny.
Dlaczego powinno nam zależeć na słoniach?
Natura uczyniła układ pokarmowy słonia mało efektywnym, nie trawi on dużej części spożywanego pokarmu, dlatego słoń produkuje najwięcej odchodów, czasem nawet do 100 kg., które rozprowadza na obszarze nawet kilkuset kilometrów kwadratowych, użyźniając tym samym glebę i rozsiewając nasiona wielu gatunków roślin. W ten sposób słonie pomagają w utrzymaniu bioróżnorodności.
Oprócz tego wędrujące słonie, przemieszczając się po lasach, tworzą korytarze, z których korzystają potem inne zwierzęta. Jest to bardzo ważny wkład słoni w ekosystemy, w których żyją.
Co zagraża słoniom?
Słoń indyjski, słoń afrykański i leśny są gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Ten ostatni jest zagrożony krytycznie. Rocznie ginie nawet 20 000 słoni, co daje liczbę 55 dziennie.
Słonie są zagrożone z wielu powodów, oto są najważniejsze:
- W wyniku szybkiego rozwoju miast i infrastruktury drogowej słonie tracą swoje naturalne siedliska, a te które im pozostają, są uboższe w pokarm.
- Coraz częściej dochodzi do kontaktów między człowiekiem i słoniem. Zdarza się, że słonie podczas swojej wędrówki uszkadzają pola uprawne człowieka, w odwecie są zabijane.
- Słonie nadal są zabijane dla ciosów (tzw. kości słoniowej), ale też skóry, która w niektórych krajach słynie ze swoich jakoby leczniczych właściwości.
- Dzikie słonie są też łapane do pracy w branży rozrywkowej (np. cyrków) albo ciężkich prac fizycznych.
- W niektórych krajach afrykańskich, w związku z pandemią COVID-19, nastąpiło załamanie rynku turystycznego. To z kolei przełożyło się na znaczne ograniczenie dochodów tych państw i zmniejszenie środków na rzecz działań ochronny słoni.
Więcej informacji
Zadania tematyczne
