Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Gdzie mieszkają słonie?

Te duże i majestatyczne ssaki zamieszkują głównie Południową i Południowo-Wschodnią Azję, oraz Afrykę. Możemy je spotkać w takich krajach jak Kenia, Nepal, Indie, Sri Lanka, Tajlandia, Gabon, Kongo czy Birma. W Afryce słonie zamieszkują sawannę, lasy i stepy. W lasach afrykańskich mieszka osobny gatunek słonia – słoń afrykański leśny. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem, jak i wszystkie słonie żyjące na Ziemi, ale jednocześnie niezwykle potrzebny i pożyteczny dla naszego ekosystemu. Słonie leśne są prawdziwymi ogrodnikami i dzięki swoim nawykom żywieniowym zwiększają ilość roślin pochłaniających dwutlenek węgla. Lasy deszczowe w tej części Afryki są drugim co do wielkości obszarem leśnym na naszej planecie. Większość słoni afrykańskich żyje jednak na sawannie – są to głównie tereny trawiaste, drzewa występują rzadko. Słonie sawannowe pokonują spore odległości w poszukiwaniu jedzenia i wodopoju. Niektóre słonie afrykańskie można spotkać w pustyni i w górach. Pustynny słoń może przemierzać nawet do 100 km dziennie w poszukiwaniu jedzenia i picia. Słonie potrafią długi czas wytrzymać bez picia, aby uzupełnić płyny potrafią wypić nawet do 170 litrów dziennie. Słonie potrafią kopać dziury w ziemi w celu poszukiwania wody. 

Słoń azjatycki zamieszkuje wilgotne i ciepłe tereny wokół dżungli. W zależności od ilości opadów słonie azjatyckie przemieszczają się bliżej lub dalej dolin rzecznych. W porze deszczowej, która trwa mniej więcej od maja do sierpnia, słonie możemy spotkać w wysokich  lasach trawiastych.

Żeby utrwalić  z dziećmi wiedzę na temat naturalnego środowiska życia słoni, możemy stworzyć makietę przedstawiającą sawannę bądź las deszczowy.   

Cel:

utrwalenie wiedzy na temat naturalnego środowiska słoni

Czas: 45 minut

materiały niezbędne do realizacji zadania: m.in. kolorowy papier, nożyczki, klej

MATERIAŁY

  • Kartonowe pudełko
  • Kolorowe bibuły 
  • Stare gazety
  • Papierowe słomki

Przebieg zadania

Mapa występowania słoni

Pamiętajmy, że przy wykonaniu tej pracy plastycznej ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wzorując się na zdjęciu powyżej możemy wykonać pracę plastyczną, przedstawiającą naturalne środowisko życia słonia indyjskiego – las tropikalny. Stosując się podobnego wzorca możemy również przedstawić sawannę lub step. 

Krok 1: Przy pomocy zielonej bibuły wyklejamy tło 

Krok 2: Z papierowych słomek tworzymy drzewa, owijając je bibułą i dodając wycięte z bibuły liście

Krok 3: Ze starych gazet formujemy skały, owijamy je bibułą 

Krok 4: Wszystkie przygotowane eksponaty umieszczamy w pudełku kartonowym 

Krok 5: Z niebieskiej i białej bibuły tworzymy imitację wodospadu i wodopoju

Krok 6: Umieszczamy figurki słoni przy wodopoju

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane