Zabawy, Zrównoważone miasta

Dom jak z bajki

Po naszej wyprawie do Afryki i poznaniu tradycyjnego wzornictwa plemienia Ndebele, przenosimy się na inne kontynenty, żeby zapoznać się z tradycyjną architekturą drewnianą. Możemy ją spotkać w wielu różnych krajach, zarówno w Polsce jak i w całej Europie, Ameryce, a także Rosji. Spróbujmy dzisiaj stworzyć drewniany dom jak z bajki, a konkretnie model rosyjskiej izby z papieru.

Materiały

  • zdjęcia domów drewnianych (załącznik)
  • brązowy papier kolorowy albo papierowe rurki do picia
  • kredka lub ołówek
  • nożyce
  • klej
  • grubsza kartka (może być w dowolnym kolorze)

Przygotowanie do gry

Zanim przystąpicie do wykonania zadania, pokaż dzieciom zdjęcia drewnianej architektury rosyjskiej (załącznik).

CIEKAWOSTKA

Opowiedz, że często są to budynki z pięknymi rzeźbieniami na elewacjach, oryginalnymi zdobionymi drzwiami i malowanymi wnętrzami. Kiedyś na tych terenach budowano z drewna wszystko: drewniane chaty, drewniane kościoły i kaplice, drewniane młyny na rzekach. Był to tani materiał, w dodatku dostępny od ręki. Precyzja konstrukcji była taka, że zwykła chłopska chata była jak zestaw klocków Lego. Można ją było złożyć bez jednego gwoździa, a potem rozłożyć, aby przenieść szybko w inne miejsce.

Przebieg gry

Teraz niech dzieci spróbują zrobić z papieru model izby w takim domu. Potnij papier kolorowy w paski o 5 cm szerokości, a dzieci niech zwiną je w ruloniki na ołówku lub kredce (starsze dzieci mogą wykonać obie czynności samodzielnie). Do pasków lepiej wykorzystywać papier nieco grubszy, żeby łatwiej było ukształtować dom.

Gotowe ruloniki – drewniane belki dzieci przyklejają na kartkę A4 tak, żeby dokładnie przylegały jeden do drugiego. Młodsze dzieci zamiast przygotowanych ręcznie ruloników papieru mogą wykorzystać papierowe rurki do picia.

Dzieci wycinają trójkąt lub czworokąt równoramienny o długości podstawy równej szerokości ruloników. Następnie przyklejają podstawę trójkąta/czworokąta do ostatniego ruloniku, a górny róg – do kartki A4. Powstałą konstrukcję wycinają. Starsze dzieci mogą popracować nad szczegółami, np. wyciąć otwór na drzwi i wkleić
prostokąt – drzwi. To samo można zrobić z oknami (jeśli chcielibyście otrzymać idealny kształt okiennych
otworów, wytnijcie je nożykiem do papieru).

Logo Unii Europejsiej i Projektu Build Solid Ground
logo Habitat for Humanity Poland

Post powstał w ramach projektu Bezpieczne Domy – Przyjazne miasta, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest częścią Solid Ground międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia.

Powiązane