Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Co kryje pudełko

Przed nami kolejna zabawa przybliżająca dzieciom tematykę zwierząt żyjących w lasach, która ma na celu zarówno zapoznanie dzieci ze śladami zwierząt, jak i przypomnienie tego, czym żywi się dany gatunek zwierzęcia

MATERIAŁY

  • ślady zwierząt wydrukowane w liczbie minimum 6 sztuk z każdego rodzaju (zał. 10.3.1)
  • wybrane zwierzęta leśne, wydrukowane na grubszym papierze lub zalaminowane (zał. 1.2)
  • 5 niewielkich pudeł lub kartonów przyniesione z domu lub lasu: orzeszek (dowolny gatunek), grzyb, owoc leśny (jagoda, malina, jeżyna), żołądź etc.

Instrukcja

W trakcie nieobecności dzieci w sali nauczyciel rozkłada w różnych miejscach karteczki ze śladami zwierząt. Ślady mają tworzyć trop (układać się w szlaczek/linię). Jeden rodzaj karteczek powinien być położony w odległości 20-60 cm od siebie, tak by dziecko było w stanie podążyć za nimi. Za ostatnią karteczką z wybranym śladem nauczyciel stawia pudełko. Pod pudłem kryje zdjęcie zwierzaka, które stawia takie ślady. Na pudle kładzie przysmak zwierzaka (orzech, grzyb czy jagodę).

 

Kiedy dzieci wejdą do sali, mają za zadanie siąść w grupie w miejscu, gdzie nie ma położonych śladów. Następnie nauczyciel prosi wybrane dziecko, aby znalazło początek dowolnego tropu. Gdy go znajdzie, niech weźmie karteczkę do góry i powie na głos, które zwierzę mogło zostawić taki ślad.

 

Nauczyciel nie poprawia dziecka, jeśli pada zła odpowiedź. Informuje, że wszyscy przekonają się, czy słusznie odgadło zwierzę, gdy tylko dotrze do pudła skrywającego zwierzaka. Gdy dziecko dojdzie po śladzie do pudełka skrywającego zdjęcie zwierzaka, nauczyciel prosi, by przed podniesieniem pudła dziecko wzięło do ręki położone na nim pożywienie. Niech upewni się u pozostałych dzieci, czy zwierzę, o którym myśli, na pewno żywi się żołędziami, jagodami czy dżdżownicami itp. Gdy cała grupa potwierdzi, że ma takie samo przypuszczenie jak wybrane dziecko, pudło jest odkrywane, a kartonik ze zdjęciem pokazywany pozostałym dzieciom.

 

Brawa dla małego odkrywcy. Kolejne dziecko zaproszone jest do szukania tropu.

Baner akcji Dzieciaki Ratują Zwierzaki

Scenariusz zajęć powstał w ramach Akcji “Dzieciaki ratują zwierzaki” organizowanej przez TupTupTup.org.pl

Powiązane