Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Bączek z foczką

Być może niektórym foki kojarzą się z jeszcze innym ruchami – pokazowymi sztuczkami. Choć foki świetnie radzą sobie z piłką lub ringo, to warto wiedzieć, że w przedstawieniach w oceanariach lub w ogrodach zoologicznych najczęściej biorą udział uchatki, bo to one, w przeciwieństwie do fok, bardzo sprawnie poruszają się na lądzie.

Dzięki samodzielnie przygotowanym grom zręcznościowym, będziemy mogli bawić się z fokami do woli, nie nadwyrężając przy tym naszych milusińskich.

Cel:
– Zapoznanie dzieci ze zdolnościami fok.

Czas: 30 minut

MATERIAŁY

● szablon foki – załącznik 10.1
● papier biały A4, wskazana gramatura 160 g/m²
● kartonowe pudełko (tektura falista)
● nożyczki
● klej
● ołówek
● kubek, kapsel (lub cyrkiel)
● farby lub kredki akwarelowe
● pędzelek
● woda
● patyczek do szaszłyków

Przebieg zadania

  1. Na białym papierze drukujemy szablony foki, załącznik 9.1. Jeśli mamy do dyspozycji mało czasu,najlepiej posłużmy się wyłącznie szablonem foki w kolorze. Jeśli zabawa może zająć ok.30 minut,
    warto sięgnąć po szablon foki do pomalowania.
  2. Wycinamy szablon foki. Jeśli trzeba malujemy.
  3. Na kartonie przy pomocy kubka i kapsla lub cyrkla, rysujemy trzy koła o różnych średnicach. Sklejamy je ze sobą, centrycznie, od największego po najmniejsze. Otrzymujemy w ten sposób spód
    bączka.
  4. Wbijamy patyczek do szaszłyków tak, by po przebiciu kartonu, na dole wystawał fragment długości ok. 5 mm.
  5. Na górnej części patyczka, tuż nad płaszczyzną kartonu, mocujemy klejem szablon foki. Patyczek do szaszłyków ma się znaleźć po środku papieru, tj. dwóch stron foki.
  6. Zabawka jest gotowa. Możemy nią zakręcić, przez energiczne obrócenie w dłoniach górnej części patyczka i swobodne wypuszczenie bączka.
14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane