Być może niektórym foki kojarzą się z jeszcze innym ruchami – pokazowymi sztuczkami. Choć foki świetnie radzą sobie z piłką lub ringo, to warto wiedzieć, że w przedstawieniach w oceanariach lub w ogrodach zoologicznych najczęściej biorą udział uchatki, bo to one, w przeciwieństwie do fok, bardzo sprawnie poruszają się na lądzie.
Dzięki samodzielnie przygotowanym grom zręcznościowym, będziemy mogli bawić się z fokami do woli, nie nadwyrężając przy tym naszych milusińskich.
Cel:
– Zapoznanie dzieci ze zdolnościami fok.
Czas: 30 minut
MATERIAŁY
● szablon foki – załącznik 10.1
● papier biały A4, wskazana gramatura 160 g/m²
● kartonowe pudełko (tektura falista)
● nożyczki
● klej
● ołówek
● kubek, kapsel (lub cyrkiel)
● farby lub kredki akwarelowe
● pędzelek
● woda
● patyczek do szaszłyków
Przebieg zadania
- Na białym papierze drukujemy szablony foki, załącznik 9.1. Jeśli mamy do dyspozycji mało czasu,najlepiej posłużmy się wyłącznie szablonem foki w kolorze. Jeśli zabawa może zająć ok.30 minut,
warto sięgnąć po szablon foki do pomalowania. - Wycinamy szablon foki. Jeśli trzeba malujemy.
- Na kartonie przy pomocy kubka i kapsla lub cyrkla, rysujemy trzy koła o różnych średnicach. Sklejamy je ze sobą, centrycznie, od największego po najmniejsze. Otrzymujemy w ten sposób spód
bączka. - Wbijamy patyczek do szaszłyków tak, by po przebiciu kartonu, na dole wystawał fragment długości ok. 5 mm.
- Na górnej części patyczka, tuż nad płaszczyzną kartonu, mocujemy klejem szablon foki. Patyczek do szaszłyków ma się znaleźć po środku papieru, tj. dwóch stron foki.
- Zabawka jest gotowa. Możemy nią zakręcić, przez energiczne obrócenie w dłoniach górnej części patyczka i swobodne wypuszczenie bączka.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.