
Wyobraźmy sobie, że każda warszawska dziewczyna i każdy warszawski chłopiec, gdyby tylko mieli choć jednego żydowskiego przyjaciela, na pewno znaliby wiele tradycji, obyczajów czy świąt obchodzonych hucznie przez Żydów. Poprzez książkę chcemy zapoznać najmłodszych czytelników z życiem codziennym i odświętnym polskich Żydów. Zrobimy to jednak tak, jak zrobiliby to Lewi lub Dalia – poprzez zabawę.
Każde z zadań oraz zabaw przybliży Wam różne elementy żydowskiej kultury. Jednak, zanim je odkryjemy, wyobraźmy sobie, że w Warszawie mieszkało kiedyś ponad 350 tysięcy Żydów! Czy to dużo? Biorąc pod uwagę ówczesną populację miasta (a mowa o czasie przed II wojną światową) wychodzi na to, że co trzecia osoba była pochodzenia żydowskiego. Miasto naszych czasów jest zupełnie inne. Ale czy zupełnie nic nie zostało ze stałej Warszawy? Czasami, podnosząc wysoko wzrok lub zerkając na chodniki, dostrzeżemy pewne ślady, które pozostały po dawnych mieszkańcach stolicy. Jedno z zadań pozwoli nam prześledzić za pomocą mapy i dołączonych wskazówek historyczne ślady. Wejdziemy w rolę detektywów, a może także poszukiwaczy przygód! Dowiemy się również, kim byli dawni mieszkańcy Warszawy, gdzie pracowali, mieszkali, odpoczywali z dziećmi podczas wolnych dni. Zadanie z mapą jest z pewnością dobrym pomysłem na początek Waszej przygody z Lewim i Dalią.
Ważne jest także, abyście poznali symbole żydowskie i mogli rozpoznać je w przyszłości w wielu miejscach świata. A może już wiecie, jak wygląda Tora lub czym jest menora? Z pewnością Lewi i Dalia Wam to wyjaśnią, a potem z jeszcze większą chęcią nauczą Was słynnej gry w drejdla, popularnej wśród żydowskich dzieci podczas święta Chanuki. A skoro jesteśmy w temacie zabaw, to i wycinanka szewuosim Was nie ominie, również krzyżówka i zabawa w memorki, czy jengę.
A może jest wśród naszych czytelników tancerz lub tancerka? Czy ktoś z Was ma ochotę na naukę żydowskiego tańca? Będzie i ku temu okazja. Do melodii piosenki Hava Nagila rodzeństwo porwie Was krokiem tanecznym, a przy tym nauczy słynnej żydowskiej ludowej pieśni.
Zachęcamy Was do rozwiązania każdego zadania i wzięcia udziału w zaproponowanych zabawach.
ZAŁĄCZNIKI:
1. Drejdel
2. Szewuosim
4.1 Mapa
4.2 Opis trasy
5. Zdjęcia
6.1 Opis świąt
6.2 Karta „Odkrywca żydowskich świąt”
7. Krzyżówka
8.2 Zdjęcia symboli żydowskich
9.1 Zdjęcia elementów ubioru religijnych Żydów
9.2 Zdjęcia z codziennego życia religijnych Żydów
10.1 Przykłady prac Marca Chagalla
10.2 Karta z regułami gry
11. Karta zadań „Produkty koszerne i niekoszerne”
12.1 Wiersze
12.2 Symbole produktów koszernych i niekoszernych
13. Plansze „Rodzina podczas szabatowej kolacji”
14. Tekst piosenki
18.1 Portrety słynnych warszawiaków pochodzenia żydowskiego
18.2 Portrety słynnych warszawiaków pochodzenia żydowskiego do pokolorowania
18.3 Symbole zawodów
19.1 Zdjęcia polichromii
19.2 Roślinne i zwierzęce symbole
20. Memorki