Rośliny i Zwierzęta, Woda

TupTupTup Po Stronie Natury – Eko-książka

TupTupTup Po Stronie Natury, to nowa eko-książka Fundacji CultureLab powstała w ramach programu Po Stronie Natury. Jej recenzentami były Lasy Państwowe, PTTK, Fundacja Ekologiczna Arka oraz Żywiec Zdrój.

Chcieliśmy, aby trójka przyjaciół ponownie zabrała dzieci w swój magiczny świat i w trakcie niecodziennych przygód przybliżyła dzieciom trzy kwestie: segregacji śmieci, oszczędzania wody oraz sadzenia lasów.

„Eko-bajki uświadamiają najmłodszym,  a nam dorosłym przypominają, że natura nie jest nad dana raz na zawsze. Uczą co możemy zrobić, aby o przyrodę dbać każdego dnia zmieniając codzienne nawyki na bardziej ekologiczne.” napisała we wstępie Pani Inga Songin z Żywiec Zdrój, inspirująca Fundację CultureLab do powstania bajek.

Tola, Pola i Urwis wraz z inżynierką Wilczycą, drużynowym Rysiem oraz Niedźwiedziem Nikodemem, zaczynają segregować śmieci, nadają drugie życie butelce pet i uczą się co oznacza codzienne dbanie o oszczędzanie wody.

Inżynierka Wilczyca

Zwierzęta przy maszynie

Inżynierka Wilczyca (segregacja śmieci – SDG 12)
tekst: Monika Miłowska
ilustracje: Maria Shmel’ova

Inżynierka wilczyca to bajka zarówno o sile kobiet jak i o potrzebie segregacji śmieci. W pewien letni poranek, Inżynierka wilczyca bierze udział w zawodach na stworzenie najbardziej niezwykłej rzeczy z odseparowanych butelek PET. Urwis ma jej w tym pomóc, segregując wszystkie zebrane śmieci na papier, plastik, szkło, metal i resztki jedzenia. Czy aby wszystkie śmieci dobrze posegreguje? Czy butelki pet trafią do żółtego pojemnika? Przeczytajcie, a sami się przekonacie

 

Las Ochroni Nas

Zwierzęta zbierają gałęzie

Las Ochroni Nas (sadzenie lasów – SDG15)
Tekst: Monika Miłowska
Ilustracje: Maria Shmel’ova

Urwis i Pola spędzają wakacje u swojego przyjaciela Jelenia, w Beskidzie Żywieckim. Niestety pogoda nie dopisuje i po kilku ulewnych dniach przez stok przechodzi lawina błotna, łamiąc drzewa i zagradzając koryto w dolinie rzeki. Kogo Pola wezwie na pomoc? Które zwierzęta będą się cieszyć z powstałych podmokłych terenów, a dla których będzie to walka o przywrócenie domu? Między bukami, jaworami i dębiną, rozegra się pełna emocji akcja.

Wodne Podchody

Pies myje zęby w łazience

Wodne podchody (oszczędzanie wody – SDG 6)
Tekst: Monika Miłowska
Ilustracje: Maria Shmel’ova

Wodne podchody to pełna zagadek i humoru przygoda o tym, jak Tola i Urwis brali udział w zawodach harcerskich na temat oszczędzania wody. Historyjka skłania do refleksji i przekazuje sporo wiedzy. A oto jej fragment (ps. Ciekawe co wasze dziecko odpowiedziałoby na pytanie zadane przez drużynowego Rysia? Czy odpowiedź byłaby inna niż Urwisa?:))
„- Uwaga! Proszę, pwoeidzcie, co takiego zrobiliście dziś rano w domu, co ograniczyło zużycie wody? – spytał harcerz Ryś
– Hm.. – zaczął zastanawiać się Urwis – Nalałem pełną wannę wody, a powinienem nalać dużo mniej. Myjąc zęby, kręciłem kurkami. Lałem wodę przez cały czas szczotkowania, a to chyba też jest zły przykład. Rety! – podrapał się po uchu Urwis. – Chyba nic nie przychodzi mi do głowy – przyznał zasmucony”

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.