Rafa koralowa, Wiedza

Rafy koralowe – przyrodniczy cud świata

Dzisiejszy post będzie bardziej graficzny, ponieważ powstało tyle ciekawych materiałów na temat przyrodniczego cudu świata, którym są rafy koralowe, że szkoda byłoby tego nie wykorzystać. Poza tym temat ten jest tak przyjemny dla oka, że dwuminutowy filmik National Geografic powie więcej niż każdy nawet najpiękniejszy opis tego zjawiska.

Rafy koralowe zbudowane są przez kolonie drobnych morskich stworzonek występujących w wodach morskich, zawierających niewiele składników odżywczych. Większość raf rośnie w wodach ciepłych, płytkich i nasłonecznionych. Największą rafą koralową jest Wielka Rafa Koralowa, położona u wschodnich wybrzeży Australii. Widać ją nawet z kosmosu. Wielka Rafa Koralowa jest m.in. domem dla setek gatunków koralowców i ryb, tysięcy gatunków mięczaków, kilkudziesięciu gatunków wielorybów i delfinów, kilku gatunków żółwi morskich.

A teraz kilka ciekawych faktów na temat Trójkąta Koralowego, leżącego w południowo-wschodniej Azji, na styku Oceanów Indyjskiego i Pacyfiku (źródło WWF).

W ostatnich latach świat obiegła informacja o tym, że Wielka Rafa Koralowa nie żyje. Nieco później pojawiło się sprostowanie, że to nie do końca prawda, gdyż rafa bieleje, czyli zanika jej pigment, co uwidacznia biały szkielet koralowca. Za ten proces odpowiada człowiek. Bielenie nie jest równoznaczne z umieraniem, jednak jest poważnym zagrożeniem dla koralowców. Główną przyczyną jest ocieplanie się wód oceanów, spowodowane zmianami klimatycznymi, ale też zakwaszanie wód i ich zanieczyszczenie. A żeby uzmysłowić sobie to zjawisko, proponuję zagrać w prostą grę na stronie amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Myślę, że zasady gry są na tyle proste, że wnioski z niej będzie w stanie wyciągnąć nawet nasz najmłodszy odbiorca. 🙂

A więc, co możemy zrobić, żeby zapobiec kompletnemu wybieleniu koralowców? Podpowie nam krótka, ale treściwa infografika na ten temat. Są proste rzeczy, które nie są dla nas uciążliwe, a mimo to będą miały mały wkład w ratowanie cudu świata przyrody, jakim jest Wielka Rafa Koralowa.

Coralinfographic Large

Powiązane