Edukacja, Współpraca

Rusza akcja edukacyjna „Ogródki ze smakiem”

6 kwietnia 2022 roku ruszył ogólnopolski program edukacyjny, w ramach którego odbywa się konkurs „Ogródki ze smakiem”. Wasze przedszkola mają możliwość powalczyć o nagrodę główną – ogródek warzywny, który posłuży do tworzenia działań edukacyjnych wśród najmłodszych na temat ekologii. Celem konkursu jest zaznajomienie dzieci, rodziców i opiekunów z ideą dbania o środowisko, niemarnowania żywności oraz produkowania mniejszej ilości odpadów.

ZGŁOSZENIA KONKURSOWE

Aby wziąć udział w konkursie, wejdźcie na stronę www.ogrodkizesmakiem.pl i wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. Przedstawcie w nim pomysły na wykorzystanie posiadanego ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, wskażcie optymalne miejsce na terenie placówki (z dostępem do wody), w którym ma być założony ogródek oraz zastanówcie się nad całoroczną opieką nad ogródkiem.

HARMONOGRAM KONKURSU „ogródki ze smakiem”

I ETAP: 6.04-25.04.2022

Nadsyłanie formularzy zgłoszeniowych oraz możliwość oddawania głosów na wybrane przedszkole na stronie konkursu.

Warto zaangażować w głosowanie na wybrane do konkursu placówki wszystkich rodziców, nauczycieli i sympatyków przedszkola, gdyż miejsca z największą liczbą głosów dostaną się do ścisłego finału.

II ETAP: 25.04-31.04.2022

Wybór 20 przedszkoli z największą liczbą głosów, które przejdą do finału i zostaną ocenione przez jury konkursowe.

III ETAP: 6.05.2022

Ogłoszenie 5 zwycięzców na stronie konkursowej.

IV ETAP: 9.05.2022

Rozpoczęcie budowy ogródków warzywnych w zwycięskich przedszkolach.

NAGRODY

Nagrodą główną w konkursie „Ogródki ze smakiem” jest zaprojektowanie i wykonanie ogródka oraz szkolenie z jego prowadzenia przygotowane w formie warsztatów.

Tworzenie projektu ogródka będzie w formie warsztatów, w których weźmie udział dyrekcja, nauczyciele oraz dzieci. Zależy nam aby każdy był zaangażowany w tworzenie ogródka. Tak, aby poczuć, że to każdy tworzy to miejsce.

Ponadto, w połowie czerwca, w zwycięskich przedszkolach przeprowadzone zostaną warsztaty z gotowania less waste z plonów ogródkowych, prowadzone przez Jagnę Niedzielską, propagatorkę nurtu zero waste w kulinariach.

Nagrodą dodatkową, dla kolejnych 15 przedszkoli, są zestawy dla początkujących ogrodników, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem ogródka warzywnego.

Akcji towarzyszy uruchomienie serwisu www.ogrodkizesmakiem.pl, w którym oprócz informacji o konkursie, będą zamieszczane przewodniki na temat tego, jak założyć ogródek warzywny, jak o niego dbać w duchu less waste, co posiać i zasadzić w zależności od pory roku, a także konspekty zajęć i zabaw dla dzieci związane z ogródkiem.

Inicjatorem akcji „Ogródki ze smakiem” jest Electrolux, która namawia do mądrego korzystania z zasobów oraz proekologicznych wyborów. Nasza fundacja TupTupTup jest partnerem całego wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa!