Zapraszamy do wykonania eksperymentu w którym dzieci zaobserwują, jak długo trwa proces rozpadu różnego rodzaju bioodpadów.
MATERIAŁY
- różne rodzaje bioodpadów
- łopatka
- kijki
- notatnik
Przebieg zadania
Nauczyciel łączy dzieci w 2–3-osobowe grupy. Każdy zespół dostaje własny bioodpad, który zakopuje za pomocą łopatki w miejscu wskazanym przez nauczyciela. Miejsce to zostaje oznaczone patykiem z przyczepioną karteczką, informującą o tym, jaki bioodpad się w danym miejscu rozkłada. W kolejnych tygodniach dzieci regularnie wracają do miejsc, w których zakopały odpady, obserwując etapy procesu rozkładu.
Do przeprowadzenia eksperymentu można wykorzystać odpady takie jak: ogryzek jabłka/gruszki, garść liści bądź igieł, torebka herbaty, fusy z kawy, obierki z ziemniaków, ogórek, marchew, skórka z banana lub pomarańczy, resztki pieczywa, skorupki z jajek bądź orzechów, biodegradowalna folia, chusteczka higieniczna, pióra.
Dla uatrakcyjnienia zadania warto zakopać również takie przedmioty, które wprawdzie są pochodzenia roślinnego, ale zdecydowanie nie należą do bioodpadów: bawełnianą skarpetkę lub inny kawałek materiału, kość, kamień…
Bioodpad to taki rodzaj odpadu, który jest w stanie się sam rozłożyć, a pozostające wartości odżywcze mogą wrócić do gleby, np. jako kompost. Do tej grupy odpadów należą: trawa, liście, resztki warzyw i owoców, zużyte woreczki z herbatą itp. Bioodpadów nie wyrzucamy do kontenerów na śmieci zmieszane ani do przydrożnych śmietników. Zabierają tylko niepotrzebnie miejsce, a można je lepiej wykorzystać jako kompost i nawóz do ogrodów i grządek kwiatowych. Bioodpady należy wyrzucać do brązowych pojemników, a kto ma ogród – może sobie zorganizować własny kompostownik. Niektóre bioodpady rozkładają się łatwiej, w przypadku innych proces rozpadu może trwać nieco dłużej, nawet kilka miesięcy. Ogryzek jabłka rozkłada się około 14 dni, skórka od banana pół roku, skórka od pomarańczy około roku, z kolei skarpetka rozkłada się aż 1,5 roku. Niektóre bioodpady, jak np. mięso lub kości, mogą skazić glebę. Zdecydowanie nie należy wrzucać ani mięsa, ani skarpetek (nawet tych ze 100% bawełny) do kompostownika!
Post powstał w ramach projektu Sustainable Future współfinansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.